W ramach akcji jubileuszowej odwiedziliśmy już 30 gmin. Powoli zbliżamy się do półmetka wspólnej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej.
Będąc w Oleśnie obowiązkowym punktem wycieczki jest kościół św. Anny. Od 2018 roku kościół jest na liście pomników historii.
O niezwykłej, drewnianej świątyni Krzysztofowi Dobrowolskiemu opowiedział kustosz sanktuarium ks. Walter Lenart. - W czasie renowacji ołtarzy dokonaliśmy bardzo ciekawego odkrycia. Kiedy ołtarz główny, w którym przechowywana jest figurka św. Anny został "złożony" to wyłoniły się jakieś postaci. Odkryto, że są to dawne fragmenty tryptyku i przedstawiają apostołów Pana Jezusa.
Reporterzy Radia Opole i NTO próbowali także ustalić, jakie są źródła nazwy Olesno, zwane kiedyś Różaną Górą - Rosenberg. O tym rozmawialiśmy z dyrektorem Oleskiego Muzeum Regionalnego Ewą Cichoń. - Pierwsza wzmianka źródłowa z 1226 roku, spisana w języku łacińskim i jest tam wspomniane Olesno. Natomiast w wieku XIV pojawia się w dokumentach nazwa Rosenberg, czyli Różana Góra.
Słowiańska nazwa mogła pochodzić od gęstych lasów. Piastowscy książęta polując w tej okolicy mieli wołać: o jak tu leśno! Jak lesno, ile tu lasu!
Olesno było kolejnym punktem na trasie radiowo-prasowej wędrówki. W środę (20.07) od samego rana będziemy w Baborowie.