Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2021-12-22, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Znów można oglądać imponującą szopkę bożonarodzeniową w Borkach Wielkich. Budowało ją kilkadziesiąt osób

Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak
Mieszkańcy Borek Wielkich obok Olesna podtrzymują tę tradycję od 1911 roku. Chodzi o budowę szopki bożonarodzeniowej na ołtarzu miejscowego kościoła Świętego Franciszka z Asyżu.
Stajenka ma powierzchnię ponad 70 metrów kwadratowych i jest wysoka na 14 metrów, co daje jej tytuł największej na Opolszczyźnie. Niektóre figury są datowane właśnie na 1911 rok - wtedy wybudowano kościół.

Ojciec Grzegorz Pampuch, proboszcz parafii, podkreśla, że kolejna szopka jest gotowa dzięki zaangażowaniu i życzliwości mieszkańców.

- Tradycja jest również nośnikiem wartości, a gdzie można odnaleźć tradycję i wartość, są ludzie wyznający te same wartości. Tak jest między innymi z naszymi młodymi parafianami. Oczywiście mamy wielopokoleniową ekipę budowniczych szopki, ale w tym roku przeważało bardzo młode pokolenie.

Hubert Imiołczyk, główny konstruktor szopki, przypomina, że co roku zmienia się scenografia.

- Z drugiej strony ona jest budowana zawsze na tym samym rusztowaniu, a więc długość, szerokość i wysokość pozostaje bez zmian. Zawartość zmienia się jednak za każdym razem i co roku jest inny motyw przewodni. Tym razem jest nim Ziemia Święta, Betlejem i jego otoczenie. Na różnego rodzaju etapach przygotowań, jak również samej budowy rozpoczętej 14 grudnia, zaangażowało się od 30 do 40 osób.

Z kolei ojciec Wit, franciszkanin zaznacza, że cała szopka skupia się na nowonarodzonym Dziecięciu.

- Jednocześnie cała szopka, łącznie z figurką nowo narodzonego Jezusa, wskazuje na ołtarz. To przyjście Syna Bożego na Ziemię, kiedy on stał się człowiekiem. Jezus Chrystus kontynuuje to zstępowanie podczas mszy świętej, kiedy jest obecny pod postacią chleba i wina.

Szopkę w Borkach można oglądać do 2 lutego, a kościół pozostaje otwarty praktycznie przez cały dzień.
Grzegorz Pampuch
Hubert Imiołczyk
Ojciec Wit
Posłuchaj materiału z programu Reporterskie tu i teraz

Zobacz także

2022-02-10, godz. 16:40, Wiadomości z regionu Oleski szpital leczy 50 pacjentów z koronawirusem. Dyrektor nie spodziewa się decyzji o odmrożeniu w najbliższych dniach 50 pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa obecnie w oleskim szpitalu. Jak mówi dyrektor placówki Andrzej Prochota, większość z nich ma również inne problemy ze zdrowiem. » więcej 2022-02-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Pijany kierowca sprawcą kolizji w centrum Olesna. Miał ponad dwa promile Ponad dwa promile alkoholu w organizmie miał kierowca, który doprowadził do kolizji w centrum Olesna. » więcej 2022-02-02, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Reorganizacja systemu oświaty w Oleśnie. Uczniowie klas 4-8 będą chodzić do jednej szkoły w mieście? Oleski magistrat przygotowuje się do zmiany funkcjonowania czterech szkół podstawowych. W gminie jest osiem szkół ośmioklasowych, do których uczęszcza łącznie 1229 uczniów. » więcej 2022-02-01, godz. 17:00, Gospodarka Włoskie sery rodem z Olesna. Podstawą mozzarelli i ricotty jest mleko z miejscowej spółdzielni mleczarskiej Mozzarella i ricotta jest od niedawna produkowana w Oleśnie. Lokalna firma produkuje włoskie sery w dawnej poczekalni dworca PKS, kupując mleko z sąsiadującej spółdzielni mleczarskiej. » więcej 2022-01-29, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Eksperci ZUS i KAS organizują dyżury, podczas których wyjaśnią przepisy Polskiego Ładu Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Krajowej Administracji Skarbowej organizują wspólne dyżury poświęcone przepisom Polskiego Ładu. Zainteresowani będą mogli skorzystać z porad w 4 miejscowościach w regionie. » więcej
54555657585960
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »