Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-08-21, 22:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Miliony na poprawę jakości powietrza w regionie, pierwsze umowy podpisane. Ruszył program "Ochrona powietrza"

Podpisanie pierwszych umów w ramach programu "Ochrona powietrza" [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie pierwszych umów w ramach programu "Ochrona powietrza" [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie pierwszych umów w ramach programu "Ochrona powietrza" [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie pierwszych umów w ramach programu "Ochrona powietrza" [fot. Mariusz Chałupnik]
W opolskich gospodarstwach nadal funkcjonuje 35 tysięcy pieców starej generacji. Niebawem ich liczba zmniejszy się o ponad tysiąc sto. Urząd marszałkowski - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - rozpoczął pilotażowy program "Ochrona powietrza". Do 11 gmin regionu trafi 6,5 miliona złotych.
Pieniądze będą skierowane na działania poprawiające stan naszego powietrza, jak między innymi wymianę "kopciuchów", czy całych systemów grzewczych. Program zapewnia nową formę ich finansowania. Po 1/3 finansowego udziału będzie po stronie gmin, mieszkańców oraz w ramach dotacji.

- Przede wszystkim dziękuję samorządowcom, którzy stanęli do tego konkursu - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Bo tak się umówiliśmy tworząc ten program, że to oni będą operatorami tego przedsięwzięcia. Dlatego, że są najbliżej mieszkańców i najbardziej znają potrzeby całego projektu związanego z czystym powietrzem. To nie tylko wymiana kotłów, ale również bardzo mocno apeluję do spółek gazowniczych, aby budowały sieci gazownicze. Życie pokazuje, że tam, gdzie pojawia się sieć gazownicza, to mieszkańcy bardzo chętnie wymieniają kotły na paliwo stałe.

Umowy podpisały już (21.08) pierwsze gminy. Największy zakres działań obejmie Olesno, które zrealizuje projekt na blisko 4 miliony złotych.

- Zdecydowanie zmieni się skala naszych działań związanych z ochroną środowiska. Do tej pory przekazywaliśmy z naszego budżetu rocznie 100 tysięcy złotych - przekonuje Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. - Przy naszym budżecie zaangażowanie środków gminnych na poziomie 1,3 miliona złotych, to jest naprawdę duży udział finansowy. Biorąc pod uwagę fakt, że beneficjentów tego programu mamy ponad setkę, to jest to spore wyzwanie, aby go przeprowadzić bezpiecznie, potem rozliczyć, ale przede wszystkim, żeby uzyskać efekt energetyczny.

W Strzelcach Opolskich program będzie realizowany na poziomie ponad 2,5 milionów złotych.

- Zdajemy sobie sprawę, że bez dużej finansowej pomocy radykalnych zmian nie będzie - mówi Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich. - Bo jest bariera finansowa, ekonomiczna. Teraz jest przewidziane mocne wsparcie dla inwestorów prywatnych, dla właścicieli nieruchomości. To jest 67 procent w tych działaniach. To jest ważne, bo bez powietrza, wody, nie da się żyć. Dlatego też taka dbałość o czyste powietrze dla naszych mieszkańców.

We wrześniu umowy mają podpisać kolejni beneficjanci. To gminy - Lewin Brzeski, Otmuchów, Prószków, Kędzierzyn-Koźle, Łubniany, Brzeg, Głogówek, Dąbrowa oraz Bierawa.

Z kolei w listopadzie urząd marszałkowski planuje uruchomienie drugiego naboru. Tym razem na kwotę 4,5 miliona złotych.
Andrzej Buła
Sylwester Lewicki
Tadeusz Goc

Zobacz także

2021-01-15, godz. 11:27, Wiadomości z regionu Śliskie drogi na Opolszczyźnie. Zderzenie dwóch osobówek w miejscowości Radawie Złe warunki drogowe i niedostosowanie do nich prędkości były przyczyną kolizji w miejscowości Radawie w powiecie oleskim. W centrum miejscowości, na ulicy Opolskiej zderzyły się dwa samochody osobowe. Według informacji służb, jeden… » więcej 2021-01-12, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Czy za miesiąc w Oleśnie uda się zagłosować na radnego w wyborach uzupełniających? Zależy od sytuacji epidemicznej Na 14 lutego zaplanowano wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Oleśnie po śmierci radnego Tadeusza Rutki. » więcej 2021-01-07, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Wyróżnienie dla gminy Olesno za pomysł na rewitalizację małego parku Gmin Olesna wyróżniona w konkursie 'Miasto z Klimatem - zielono-niebieska infrastruktura' za pomysł na rewitalizację małego parku miejskiego. » więcej 2021-01-05, godz. 15:15, Kultura i rozrywka Tradycja silniejsza od epidemii. W Borkach Wielkich znów można oglądać okazałą stajenkę bożonarodzeniową 110. rok stajenki bożonarodzeniowej w Borkach Wielkich (gmina Olesno). Szopka w kościele Świętego Franciszka z Asyżu ma ponad 70 metrów kwadratowych i wysokość 14 metrów. » więcej 2021-01-03, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Gmina Olesno odnowi elewację Ratusza Miejskiego z 1820 roku. Pomoże dotacja unijna Będzie renowacja elewacji starego Ratusza Miejskiego przy rynku w Oleśnie. Gmina pozyskała na ten cel prawie 300 tysięcy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego. » więcej
74757677787980
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »