Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-07, 09:30 Autor: Cezary Puzyna

Msza święta, oficjalne uroczystości, spotkanie muzealne i koncert. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć, jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. Za dwie godziny rozpoczną się w Oleśnie Wojewódzkie obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Na początek msza święta w intencji ojczyzny oraz powstańców śląskich w Kościele Bożego Ciała. - W Oleśnie miał miejsce swoisty prolog pierwszego powstania - mówi historyk.
- O 12:00 rozpoczną się uroczystości już przed pomnikiem, na cmentarzu. Tam przewidziane są okolicznościowe przemówienia. Te uroczystości patriotyczne będą składały się z pierwszej części pod asystą wojskową, z pełnymi honorami, z wciągnięciem, flagi, z hymnem państwowym.

Przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty między innymi od premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorami dzisiejszych (07.06) uroczystości są wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, wszystko odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Na zakończenie uroczystości wystąpi akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.

- Przeniesienie uroczystości z Opola do Olesna to decyzja jak najbardziej uzasadniona - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, prof. Piotr Pałys. - Swoisty prolog pierwszego powstania albo jeden z elementów wydarzeń, które można określić wydarzeniami "okołopowstańczymi", miały miejsce właśnie w Oleśnie, w jego okolicach. I te wydarzenia miały miejsce wcześniej niż wiadoma data wybuchu powstania, czyli to nie był 17 sierpnia, a właśnie noc z 7 na 8 czerwca.
Mariusz Nieckarz
Mariusz Nieckarz 2
Piotr Pałys

Zobacz także

2020-07-31, godz. 19:05, Wiadomości z regionu "Oleska Laguna" od weekendu znów dostępna. Skorzysta maksymalnie 60 osób na godzinę Kryta Pływalnia 'Oleska Laguna' będzie od jutra (01.08) znów czynna. Obowiązuje rygor sanitarny. » więcej 2020-07-24, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Koncerty plenerowe, silent disco i kino letnie. Taki będzie weekend w Oleśnie w zamian za odwołane dni miasta Kilka imprez plenerowych przygotował oleski magistrat na ten weekend jako namiastkę dni miasta odwołanych ze względu na epidemię. » więcej 2020-07-24, godz. 08:45, Wiadomości z regionu Spór o sprzedaż piwa rzemieślniczego w centrum Olesna. Ponad 770 osób podpisało petycję internetową Rok temu można było sprzedawać lody i piwo rzemieślnicze na Solnym Rynku w Oleśnie, ale w te wakacje zgody nie ma. O co chodzi? » więcej 2020-07-11, godz. 18:15, Wiadomości z regionu Ruch wahadłowy na DK 42 w Jaworznie w powiecie oleskim po zdarzeniu drogowym [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na drodze krajowej 42 w Jaworznie w powiecie oleskim po tym, jak samochód osobowy wypadł z trasy i wjechał do rowu. Na miejscu pracują służby ratownicze i policja. Przejazd odbywa się jednym pasem - wahadłowo. » więcej 2020-07-10, godz. 18:15, Kultura i rozrywka Frele zaśpiewają na koncercie samochodowym w Oleśnie. Wystarczy dobrze ustawić częstotliwość w radiu Będzie pierwszy w historii Olesna koncert samochodowy. Jutro (11.07) wieczorem na parkingu galerii handlowej przy ulicy Wielkie Przedmieście wystąpi śląski zespół Frele. » więcej
83848586878889
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »