Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-07, 09:30 Autor: Cezary Puzyna

Msza święta, oficjalne uroczystości, spotkanie muzealne i koncert. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć, jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. Za dwie godziny rozpoczną się w Oleśnie Wojewódzkie obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Na początek msza święta w intencji ojczyzny oraz powstańców śląskich w Kościele Bożego Ciała. - W Oleśnie miał miejsce swoisty prolog pierwszego powstania - mówi historyk.
- O 12:00 rozpoczną się uroczystości już przed pomnikiem, na cmentarzu. Tam przewidziane są okolicznościowe przemówienia. Te uroczystości patriotyczne będą składały się z pierwszej części pod asystą wojskową, z pełnymi honorami, z wciągnięciem, flagi, z hymnem państwowym.

Przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty między innymi od premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorami dzisiejszych (07.06) uroczystości są wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, wszystko odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Na zakończenie uroczystości wystąpi akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.

- Przeniesienie uroczystości z Opola do Olesna to decyzja jak najbardziej uzasadniona - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, prof. Piotr Pałys. - Swoisty prolog pierwszego powstania albo jeden z elementów wydarzeń, które można określić wydarzeniami "okołopowstańczymi", miały miejsce właśnie w Oleśnie, w jego okolicach. I te wydarzenia miały miejsce wcześniej niż wiadoma data wybuchu powstania, czyli to nie był 17 sierpnia, a właśnie noc z 7 na 8 czerwca.
Mariusz Nieckarz
Mariusz Nieckarz 2
Piotr Pałys

Zobacz także

2020-08-27, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Powiat oleski na "niebieskiej" liście resortu zdrowia. Możliwe wprowadzenie dodatkowych obostrzeń sanitarnych Powiat oleski znalazł się na 'niebieskiej' liście resortu zdrowia, czyli miejsc zagrożonych wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa w Polsce. Nową listę powiatów w strefach: czerwonej i żółtej zaprezentowano… » więcej 2020-08-17, godz. 12:30, Wiadomości z regionu 15 punków i 800 złotych mandatu. To kara za jazdę 200 km/h i na podwójnej ciągłej 15 punków karnych za przekroczenie prędkości i podwójnej ciągłej. Dodatkowo kierowca musi zapłacić 800 złotych mandatu. Policjanci z oleskiej grupy Speed wczoraj (16.08) około godziny 13.00, na trasie pomiędzy Olesnem i Dobrodzieniem… » więcej 2020-08-14, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Raport dnia: dobowy rekord zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Sześć razy więcej zachorowań niż ozdrowień Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (14.08) o 832 nowych zachorowaniach w kraju, w tym o 31 na Opolszczyźnie. To dobowy rekord zakażeń w regionie. Od początku pandemii patogen z Chin potwierdzono u 1397 mieszkańców województwa… » więcej 2020-08-06, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Będą zmiany w oleskim parku. Projekt mówi o nowych drzewach, roślinach, ławkach i lampach 1,6 miliona złotych będzie kosztować utworzenie centrum ochrony różnorodności biologicznej w Dużym Parku Miejskim w Oleśnie. » więcej 2020-08-05, godz. 12:56, Wiadomości z regionu Pijany 20-latek za kierownicą audi wylądował na cmentarzu w Oleśnie. Oby to była dla niego przestroga na przyszłość Kompletnie pijany młody kierowca zakończył rajd na cmentarzu w Oleśnie. » więcej
82838485868788
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »