Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-03, 10:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Przyjeżdżamy tu, skąd nasi starzyki wyjechali - Śląscy Teksańczycy odwiedzili Opolszczyznę

Śląscy Teksańczycy odwiedzili Opolszczyznę [fot. A. Pospiszyl]
Śląscy Teksańczycy odwiedzili Opolszczyznę [fot. A. Pospiszyl]
Pochodzący ze Sławięcic ks. Franciszek Kurzaj, po raz kolejny przywiózł na Opolszczyznę sporą grupę Śląskich Teksańczyków. Amerykanie z polskimi korzeniami odwiedzali miejscowości, skąd ponad 160 lat temu wyemigrowali ich przodkowie. Dla wielu z nich spotkanie ludzi noszących takie same nazwiska było bardzo wzruszającym przeżyciem.
Wśród Śląskich Teksańczyków jest spora grupa, która nadal posługuje się gwarą, którą przekazują z pokolenia na pokolenie.

- Nazywam się Ernest Rakowicz. Przyjechałem do Polski spotkać moją rodzinę. W Polsce widziałem sporo kościołów, bardzo fajne kościoły. Biskupów i śpiewy w czasie mszy. Jak dziewczynki zaśpiewały Alleluja w czasie mszy, to aż się popłakałem, takie to było piękne – mówi jeden z uczestników wyjazdu.

Father Frank, bo tak jest nazywany przez parafian ks. Franciszek Kurzaj, od kilkunastu lat odwiedza Polskę przywożąc ze sobą grupy Śląskich Teksańczyków.

- Tym razem jest 47 osób. Jeździliśmy od Krakowa przez Oświęcim, Wadowice tu na Śląsk. Byliśmy w Piekarach, Częstochowie i Trzebnicy, Płużnicy, Strzelcach, Kotulinie, Oleśnie, Zębowicach. Wszędzie tam, gdzie trzeba się zatrzymać, tam byliśmy, bo oni tu przyjeżdżają głównie po to, żeby być na tej wiosce – mówi ks. Kurzaj.

W czasie pobytu na Opolszczyźnie grupa odwiedziła m.in. Jemielnicę i Strzelce Opolskie. Tam państwo Jendrzejek i Pawellek z Teksasu poznali swoich być może dalekich krewnych. Amerykanie zapowiadają, że po powrocie do siebie spróbują ustalić dokładne genealogie swoich rodzin, żeby wiedzieć, czy ich przodkowie na pewno wyjechali z tych właśnie miejscowości.

Goście wzięli też udział w Dniach Ziemi Strzeleckiej, dlatego że część z nich to mieszkańcy miejscowości Bandera, która jest miastem partnerskim Strzelec Opolskich.
Ernest Rakowicz
Ks. Franciszek Kurzaj

Zobacz także

2018-01-19, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Interny w szpitalach w Oleśnie i Kluczborku nadal zawieszone. Wznowią działalność z początkiem lutego Oddziały wewnętrzne szpitali powiatowych w Oleśnie i Kluczborku nadal pozostaną zawieszone. Do wniosków dyrektorów placówek w tej sprawie przychylił się wojewoda opolski po konsultacji z Narodowym Funduszem Zdrowia. » więcej 2018-01-11, godz. 16:20, Wiadomości z regionu Zła jakość powietrza w Oleśnie W południe w Oleśnie urządzenia pomiarowe stacji w przy ul. Słowackiego zanotowały podwyższony poziom stężenia pyłów zawieszonych w atmosferze (PM 10). Norma została trzykrotnie przekroczona. » więcej 2018-01-10, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Zimowy koncert w Oleśnie Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Oleśnie i Młodzieżowe Studium Muzyki Rozrywkowej w ramach egzaminów wieńczących naukę w danym semestrze przygotowują letnie i zimowe koncerty. » więcej 2018-01-08, godz. 11:41, Wiadomości z regionu Zawieszenie oddziałów interny w Kluczborku i Oleśnie odbija się na pracy pogotowia - Nasze karetki pracują dłużej i są mniej dostępne, ale zagrożenia dla pacjentów nie ma - tak Ireneusz Sołek, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego komentuje sprawę zwieszenia działalności dwóch oddziałów internistycznych… » więcej 2018-01-07, godz. 18:30, Sport i turystyka Oleski stadion i promenada mają odzyskać blask. Koszt? 10 milionów złotych 10 milionów złotych będzie kosztować tegoroczna rewitalizacja stadionu miejskiego i promenady przy ulicy Murka w Oleśnie. » więcej
123124125126127128129
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »