Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-03, 10:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Przyjeżdżamy tu, skąd nasi starzyki wyjechali - Śląscy Teksańczycy odwiedzili Opolszczyznę

Śląscy Teksańczycy odwiedzili Opolszczyznę [fot. A. Pospiszyl]
Śląscy Teksańczycy odwiedzili Opolszczyznę [fot. A. Pospiszyl]
Pochodzący ze Sławięcic ks. Franciszek Kurzaj, po raz kolejny przywiózł na Opolszczyznę sporą grupę Śląskich Teksańczyków. Amerykanie z polskimi korzeniami odwiedzali miejscowości, skąd ponad 160 lat temu wyemigrowali ich przodkowie. Dla wielu z nich spotkanie ludzi noszących takie same nazwiska było bardzo wzruszającym przeżyciem.
Wśród Śląskich Teksańczyków jest spora grupa, która nadal posługuje się gwarą, którą przekazują z pokolenia na pokolenie.

- Nazywam się Ernest Rakowicz. Przyjechałem do Polski spotkać moją rodzinę. W Polsce widziałem sporo kościołów, bardzo fajne kościoły. Biskupów i śpiewy w czasie mszy. Jak dziewczynki zaśpiewały Alleluja w czasie mszy, to aż się popłakałem, takie to było piękne – mówi jeden z uczestników wyjazdu.

Father Frank, bo tak jest nazywany przez parafian ks. Franciszek Kurzaj, od kilkunastu lat odwiedza Polskę przywożąc ze sobą grupy Śląskich Teksańczyków.

- Tym razem jest 47 osób. Jeździliśmy od Krakowa przez Oświęcim, Wadowice tu na Śląsk. Byliśmy w Piekarach, Częstochowie i Trzebnicy, Płużnicy, Strzelcach, Kotulinie, Oleśnie, Zębowicach. Wszędzie tam, gdzie trzeba się zatrzymać, tam byliśmy, bo oni tu przyjeżdżają głównie po to, żeby być na tej wiosce – mówi ks. Kurzaj.

W czasie pobytu na Opolszczyźnie grupa odwiedziła m.in. Jemielnicę i Strzelce Opolskie. Tam państwo Jendrzejek i Pawellek z Teksasu poznali swoich być może dalekich krewnych. Amerykanie zapowiadają, że po powrocie do siebie spróbują ustalić dokładne genealogie swoich rodzin, żeby wiedzieć, czy ich przodkowie na pewno wyjechali z tych właśnie miejscowości.

Goście wzięli też udział w Dniach Ziemi Strzeleckiej, dlatego że część z nich to mieszkańcy miejscowości Bandera, która jest miastem partnerskim Strzelec Opolskich.
Ernest Rakowicz
Ks. Franciszek Kurzaj

Zobacz także

2019-05-22, godz. 10:00, Gospodarka Centrum przesiadkowe będzie gotowe do końca wakacji. Wciąż nie wiadomo, co z budynkiem dworca Na półmetku jest budowa centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym w Oleśnie. » więcej 2019-05-22, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Oleski żłobek będzie mieć 30 miejsc więcej. Rusza rozbudowa dzięki dotacji z programu Maluch+ Rusza rozbudowa Żłobka Miejskiego w Oleśnie. Magistrat pozyskał na ten cel ponad 600 tysięcy złotych z rządowego programu Maluch+ i dzięki temu można zapewnić 30 nowych miejsc żłobkowych. » więcej 2019-05-14, godz. 16:33, Gospodarka Interna w Oleśnie ma 15 łóżek więcej. Druga część oddziału otwarta po remoncie Oficjalnie oddano do użytku wyremontowaną część oddziału wewnętrznego w oleskim szpitalu powiatowym. Dzięki modernizacji interna powiększyła się o 5 sal, czyli 15 miejsc. » więcej 2019-04-08, godz. 08:30, Wiadomości z regionu EUROWYBORY: Poseł Sławomir Kłosowski odwiedził Praszkę i Olesno O ostatnie wydarzenia w Unii Europejskiej pytali Sławomira Kłosowskiego (PiS), posła do Parlamentu Europejskiego, mieszkańcy Praszki i Olesna. To już kolejne ze spotkań, jakie polityk organizuje w regionie. » więcej 2019-04-07, godz. 07:48, Wiadomości z regionu Oleskie nadleśnictwo każdego roku wydaje 150-200 tysięcy złotych na usuwanie śmieci z lasu Ok. 200 tysięcy złotych kosztuje co roku usuwanie dzikich wysypisk z oleskich lasów. Niektórzy zapominają o fotopułapkach. » więcej
103104105106107108109
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »