Do Kietrza zawitało mobilne multimedialne muzeum poświęcone osiągnięciom Polaków w latach bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości. Na dotykowych ekranach wyświetlane są informacje o naszych artystach, pisarzach, naukowcach i odkrywcach. W systemie holograficznym prezentowane są m.in. docenione na świecie przykłady polskiego designu.
- Tutaj można udać się w podróż do czasów, w których Polska świeżo co odzyskała niepodległość. Kiedy to z niebywałym entuzjazmem i szaloną radością Polacy wspólnie mierzyli się z problemami scalenia państwa, które przez 123 lata było rozdarte pomiędzy trzech zaborców - mówi Krzysztof Budzyński, koordynator projektu.
- Podczas zwiedzania wybieramy się w wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej: śledzimy sukcesy Polaków w sferze kultury, sportu, gospodarki, dowiadujemy się, jak wyglądało życie społeczne, podziwiamy polskie krajobrazy - mówi jedna z przewodniczek po muzeum. – Pokazujemy sukcesy Polaków. Możemy tam zobaczyć chociażby, jak wyglądała kolej w dwudziestoleciu międzywojennym. Natomiast obok mamy 40 wynalazków, które zna cały świat, a często nie zdajemy sobie sprawy, że wymyślili to Polacy. Wycieraczki samochodowe – to jest właśnie wynalazek Polaków.
Ekspozycja ukazuje szeroką panoramę II Rzeczypospolitej, wiele miejsca poświęca wybitnym Polakom. W trakcie zwiedzania poznać można biografie sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa.
Zwiedzanie muzeum jest darmowe. Jutro (2.10) mobilne muzeum będzie stacjonować w Kietrzu przed budynkiem urzędu miasta. W piątek i sobotę (5 i 6.10) pojawi się w Oleśnie na Rynku.