Miasta odetchną. Mamy pięć obejść o różnym stopniu skomplikowania – powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wojewoda Adrian Czubak pytany o budowę pięciu obwodnic w naszym regionie.
Łączny szacunkowy koszt budowy tych traktów to ponad 1,5 mld złotych. Najdroższą może się okazać droga wyprowadzająca ruch tranzytowy z Olesna. Najtańsza i najmniej skomplikowana wydaje się trzykilometrowa obwodnica Myśliny. Rzeczywiste koszty budowy będą znane po rozstrzygnięciu przetargów.
– Na początek dokończenie obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, naszego największego ośrodka przemysłu ciężkiego i chemicznego. Kolejne miasto Niemodlin, następnie północ, czyli Olesno, Praszka i później dokończenie całej drogi ze wschodu na zachód województwa przez Myślinę, tam również będzie wykonana obwodnica – wyliczył gość.
Według przeprowadzonych pomiarów przez Niemodlin przejeżdża każdej doby od 12 do 14 tysięcy samochodów. Obejście według planu ma mieć 11,5 km, a wytyczenie jego śladu było bardzo skomplikowane. Na obwodnicę czekają też pilnie Brzeg, Strzelce Opolskie i Prudnik - przypomniał wojewoda. Analizy intensywności wykazują, że wyprowadzenie tam ruchu poza granice miasta jest jak najbardziej uzasadnione.
Pytany o zmiany w programie Rodzina 500+ wojewoda powiedział, że wynikają
one przede wszystkim z obserwacji, jak funkcjonuje wypłata świadczenia i do kogo trafia.
– Mamy pięć nowych warunków, według których będziemy się obracać, dlatego że od początku funkcjonowania programu staraliśmy się monitować, jak on funkcjonuje i jakie korzyści przynosi – tłumaczył wojewoda.
Zmiany dotyczą m.in. osób samotnie wychowujących dzieci, które będą musiały wykazać, że sąd zdecydował w ich przypadku o wypłacie alimentów. Drugi aspekt dotyczy także np. utraty dochodów, kiedy zdarzały się przypadki, że ktoś się zwalniał, a następnie ponownie zatrudniał u tego samego pracodawcy, by celowo zaniżyć swoje dochody. Trzecia zmiana dotyczy wykazywania dochodu obłożonego podatkiem ryczałtowym. Zdarzało się, że pomimo dużego przychodu sięgającego nawet kilkuset tysięcy złotych przedsiębiorca wykazywał dochody na tyle niskie, że kwalifikował się do otrzymania świadczenia z tytułu 500+.
Korekty w zasadach programu mają na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu wypłaty świadczenia. Wnioski dotyczące świadczenia 500+ można już składać. Świadczenie będzie wypłacane od października.