Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2014-08-28, 16:46 Autor: Radio Opole

Historie i legendy Olesna

W wakacyjnej audycji „Wszystko, czego pragniesz... na lato” odwiedziliśmy Olesno, o którego zabytkach i legendach opowiadała nam Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Zobacz galerię zdjęć!

– Najważniejsze jest to, że rynek miasta ożył i wrócił do swojej pierwotnej estetyki, którą prezentował w okresie międzywojennym. Udało się połączyć historyczny wygląd rynku z nowoczesnymi elementami: podświetlana fontanna znajduje się pomiędzy dwoma pomnikami i razem to wszystko się dopełnia. Warto też zwrócić uwagę na biegnącą przez środek rynku linię, łączącą najstarszy obiekt miasta, czyli Kościół Św. Michała (wzmiankowany już w 1226r.) z budynkiem ratuszowym, który już dzisiaj nie pełni swojej funkcji, gdyż został spalony przez Armię Czerwoną. Zaś nieopodal kościoła znajduje się pomnik Jana Pawła II, jako następstwo IV Krajowej Konferencji „Samorządy RP dla Jana Pawła II", autorstwa najwybitniejszego polskiego medaliera – prof. Józefa Stasińskiego. Pomnik stoi tutaj od ubiegłego roku, jest to swego rodzaju memento – mówi Ewa Cichoń.

Trudno nie wspomnieć o innym zabytkowym oleskim kościele, zbudowanym na planie róży przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka. Jego najstarsza część pochodzi z 1518 roku.

- Dwa lata temu Kościół Św. Anny został laureatem konkursu organizowanego przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną i uzyskał tytuł „Najlepszego produktu turystycznego Opolszczyzny" i jest to niewątpliwy prestiż. Kościół jest usytuowany 1,5 km od miasta, a z jego powstaniem wiąże się pewna historia. Pewna mieszczka oleska o imieniu Anna, przechodząc przez lasy, została napadnięta przez zbójców. Uciekając, dobiegła do wysokiej sosny, na której zawieszony był wizerunek św. Anny. Zaczęła się modlić do swojej patronki, a ta wysłuchała próśb i sprawiła, że zbójcy nie mogli rozpoznać uciekinierki. Rodzina dziewczyny postanowiła z wdzięczności wyrzeźbić figurkę św. Anny Samotrzeciej i zawiesić ją na wspomnianej sośnie. Drzewo zostało pozbawione konarów, a wokół niego zbudowano niewielkich rozmiarów drewniany kościółek, ukończony w 1444 roku, a w związku z napływem pątników, został on rozbudowany w 1518 roku – opowiadała dyrektor Cichoń.

Posłuchaj naszego rozmówcy:

(oprac. ASz.)

Zobacz także

2023-05-06, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Oleskie stowarzyszenie wygrało pieniądze na terapię psychologiczną i ruchową dzieci 100 tysięcy złotych otrzymało stowarzyszenie 'Pozytywka' z Olesna w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na terapię psychologiczną i rehabilitację ruchową dzieci. » więcej 2023-05-04, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Drzewa nie będą już zagrażać grobom na cmentarzu żydowskim w Oleśnie Gmina Olesno zabezpieczy macewy na cmentarzu żydowskim przy ulicy Młyńskiej. » więcej 2023-04-28, godz. 09:00, Wiadomości z regionu To będzie sportowo-turystyczne święto Opolszczyzny. Podzielono pieniądze na akcje i atrakcje Przeszło 300 tysięcy złotych na rajdy, festyny, wystawy i koncerty rozdysponował urząd marszałkowski. Był to otwarty konkurs, gdzie spośród 29 wniosków wybrano ostatecznie dziewięć. A wszystko z okazji '25 lat województwa opo… » więcej 2023-04-26, godz. 08:47, Wiadomości z regionu Potrącenie 15-latki w Borkach Wielkich. Wezwano śmigłowiec LPR [ZDJĘCIA] Wypadek w Borkach Wielkich w powiecie oleskim. Przy ul. Ojca Alarda, doszło do potrącenia 15-letniej dziewczynki przez samochód osobowy (ford focus). » więcej 2023-04-22, godz. 20:00, Wiadomości z regionu "Oleska Laguna" będzie zużywać mniej prądu. Będą panele i pompa ciepła Półtora miliona złotych będzie kosztować poprawa efektywności energetycznej na krytej pływalni 'Oleska Laguna' w Oleśnie. » więcej
27282930313233
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »