Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2014-08-28, 16:46 Autor: Radio Opole

Historie i legendy Olesna

W wakacyjnej audycji „Wszystko, czego pragniesz... na lato” odwiedziliśmy Olesno, o którego zabytkach i legendach opowiadała nam Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Zobacz galerię zdjęć!

– Najważniejsze jest to, że rynek miasta ożył i wrócił do swojej pierwotnej estetyki, którą prezentował w okresie międzywojennym. Udało się połączyć historyczny wygląd rynku z nowoczesnymi elementami: podświetlana fontanna znajduje się pomiędzy dwoma pomnikami i razem to wszystko się dopełnia. Warto też zwrócić uwagę na biegnącą przez środek rynku linię, łączącą najstarszy obiekt miasta, czyli Kościół Św. Michała (wzmiankowany już w 1226r.) z budynkiem ratuszowym, który już dzisiaj nie pełni swojej funkcji, gdyż został spalony przez Armię Czerwoną. Zaś nieopodal kościoła znajduje się pomnik Jana Pawła II, jako następstwo IV Krajowej Konferencji „Samorządy RP dla Jana Pawła II", autorstwa najwybitniejszego polskiego medaliera – prof. Józefa Stasińskiego. Pomnik stoi tutaj od ubiegłego roku, jest to swego rodzaju memento – mówi Ewa Cichoń.

Trudno nie wspomnieć o innym zabytkowym oleskim kościele, zbudowanym na planie róży przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka. Jego najstarsza część pochodzi z 1518 roku.

- Dwa lata temu Kościół Św. Anny został laureatem konkursu organizowanego przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną i uzyskał tytuł „Najlepszego produktu turystycznego Opolszczyzny" i jest to niewątpliwy prestiż. Kościół jest usytuowany 1,5 km od miasta, a z jego powstaniem wiąże się pewna historia. Pewna mieszczka oleska o imieniu Anna, przechodząc przez lasy, została napadnięta przez zbójców. Uciekając, dobiegła do wysokiej sosny, na której zawieszony był wizerunek św. Anny. Zaczęła się modlić do swojej patronki, a ta wysłuchała próśb i sprawiła, że zbójcy nie mogli rozpoznać uciekinierki. Rodzina dziewczyny postanowiła z wdzięczności wyrzeźbić figurkę św. Anny Samotrzeciej i zawiesić ją na wspomnianej sośnie. Drzewo zostało pozbawione konarów, a wokół niego zbudowano niewielkich rozmiarów drewniany kościółek, ukończony w 1444 roku, a w związku z napływem pątników, został on rozbudowany w 1518 roku – opowiadała dyrektor Cichoń.

Posłuchaj naszego rozmówcy:

(oprac. ASz.)

Zobacz także

2013-02-08, godz. 10:05, Wiadomości z regionu Oleska Laguna ukarana przez UOKiK Pływalnia Oleska Laguna została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o zapisy w regulaminie pływalni, które mówią o tym, że nie bierze ona odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szatni krytej pływali… » więcej 2013-02-07, godz. 10:55, Gospodarka Partnerstwo lekarstwem na bezrobocie? Zmniejszanie bezrobocia jedynie przez funkcje, jakie spełniają Powiatowe Urzędy Pracy, jest niemożliwe. Konieczna staje się współpraca między Ochotniczymi Hufcami Pracy, organizacjami pozarządowymi czy instytucjami publicznymi. W… » więcej 2013-01-30, godz. 09:26, Kultura i rozrywka Koncerty młodych artystów z Olesna Młodzi artyści Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie po przesłuchaniach i egzaminach przed kadrą nauczycielską wyruszyli w trasę koncertową. Trzykrotnie wystąpili w ubiegłym tygodniu przed oleską publicznością… » więcej 2013-01-29, godz. 11:47, Gospodarka Olesno: Remont drogi w ramach tzw. schetynówek Remont drogi osiedlowej w Oleśnie ma kosztować milion zł. Inwestycja w 50% finansowana będzie w ramach tzw. schetynówek. Jest to wsparcie z Rządowego Programu Budowy Dróg Lokalnych. Na przebudowę wiele lat czekali mieszkańcy. » więcej 2013-01-25, godz. 15:37, Kultura i rozrywka Sprawdź, jakie atrakcje przygotowano dla dzieci w te ferie Około 7 tysięcy uczniów z naszego regionu spędzi ferie zimowe na zorganizowanych wyjazdach w województwie, w Polsce, a nawet za granicą. To niewiele, biorąc pod uwagę, że w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalych… » więcej
197198199200201202203
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »