Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2014-08-28, 16:46 Autor: Radio Opole

Historie i legendy Olesna

W wakacyjnej audycji „Wszystko, czego pragniesz... na lato” odwiedziliśmy Olesno, o którego zabytkach i legendach opowiadała nam Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Zobacz galerię zdjęć!

– Najważniejsze jest to, że rynek miasta ożył i wrócił do swojej pierwotnej estetyki, którą prezentował w okresie międzywojennym. Udało się połączyć historyczny wygląd rynku z nowoczesnymi elementami: podświetlana fontanna znajduje się pomiędzy dwoma pomnikami i razem to wszystko się dopełnia. Warto też zwrócić uwagę na biegnącą przez środek rynku linię, łączącą najstarszy obiekt miasta, czyli Kościół Św. Michała (wzmiankowany już w 1226r.) z budynkiem ratuszowym, który już dzisiaj nie pełni swojej funkcji, gdyż został spalony przez Armię Czerwoną. Zaś nieopodal kościoła znajduje się pomnik Jana Pawła II, jako następstwo IV Krajowej Konferencji „Samorządy RP dla Jana Pawła II", autorstwa najwybitniejszego polskiego medaliera – prof. Józefa Stasińskiego. Pomnik stoi tutaj od ubiegłego roku, jest to swego rodzaju memento – mówi Ewa Cichoń.

Trudno nie wspomnieć o innym zabytkowym oleskim kościele, zbudowanym na planie róży przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka. Jego najstarsza część pochodzi z 1518 roku.

- Dwa lata temu Kościół Św. Anny został laureatem konkursu organizowanego przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną i uzyskał tytuł „Najlepszego produktu turystycznego Opolszczyzny" i jest to niewątpliwy prestiż. Kościół jest usytuowany 1,5 km od miasta, a z jego powstaniem wiąże się pewna historia. Pewna mieszczka oleska o imieniu Anna, przechodząc przez lasy, została napadnięta przez zbójców. Uciekając, dobiegła do wysokiej sosny, na której zawieszony był wizerunek św. Anny. Zaczęła się modlić do swojej patronki, a ta wysłuchała próśb i sprawiła, że zbójcy nie mogli rozpoznać uciekinierki. Rodzina dziewczyny postanowiła z wdzięczności wyrzeźbić figurkę św. Anny Samotrzeciej i zawiesić ją na wspomnianej sośnie. Drzewo zostało pozbawione konarów, a wokół niego zbudowano niewielkich rozmiarów drewniany kościółek, ukończony w 1444 roku, a w związku z napływem pątników, został on rozbudowany w 1518 roku – opowiadała dyrektor Cichoń.

Posłuchaj naszego rozmówcy:

(oprac. ASz.)

Zobacz także

2013-05-17, godz. 08:31, Wiadomości z regionu Fotograf Jana Pawła II Arturo Mari będzie dziś w Oleśnie Jeden z najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II - fotograf Arturo Mari - przyjedzie dziś (17.05) do Olesna. Polskiemu papieżowi Włoch towarzyszył od początku pontyfikatu, również on sfotografował moment zamachu w… » więcej 2013-05-16, godz. 18:25, Kultura i rozrywka I Wybory Miss Polski na wózku – zagłosuj na Kasię! Cierpiąca na porażenie rdzenia kręgowego Katarzyna Lewera startuje w po raz pierwszy organizowanym w Polsce konkursie piękności dla dziewczyn na wózkach inwalidzkich. Do konkursu zgłosiły się aż 72 kandydatki z całego kraju. 23-letnia… » więcej 2013-05-15, godz. 11:43, Wiadomości z regionu Czy powróci poprzednia struktura sądów w regionie? Obywatelska ustawa o okręgach sądowych daje możliwość przywrócenia zlikwidowanych 79 najmniejszych sądów rejonowych. Przegłosował ją Sejm. Na Opolszczyźnie problem ten dotyczy zniesionych sądów rejonowych w Głubczycach i Oleśnie… » więcej 2013-05-15, godz. 11:31, Gospodarka Budowa farm wiatrowych w powiecie kluczborskim i oleskim Pierwsze wiatraki ustawione zostaną pod Kluczborkiem - 2 elektrownie w Kuniowie oraz 4 w okolicach Smardów Górnych i Krzywizny - każda o mocy 2 megawatów. - W Kluczborku nie było sprzeciwu mieszkańców w kwestii budowania farm wiatrowych… » więcej 2013-05-15, godz. 11:16, Wiadomości z regionu Gmina będzie mniej dopłacać do Oleskiej Laguny Mniejsze dopłaty z gminnego budżetu do funkcjonowania oleskiego aquaparku. To efekt utworzenia spółki Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Oleśnie ze 100% udziałem miasta. Przekształcenie ma umożliwić odzyskanie 3 milionów zł podatku… » więcej
189190191192193194195
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »