Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2014-08-28, 16:46 Autor: Radio Opole

Historie i legendy Olesna

W wakacyjnej audycji „Wszystko, czego pragniesz... na lato” odwiedziliśmy Olesno, o którego zabytkach i legendach opowiadała nam Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Zobacz galerię zdjęć!

– Najważniejsze jest to, że rynek miasta ożył i wrócił do swojej pierwotnej estetyki, którą prezentował w okresie międzywojennym. Udało się połączyć historyczny wygląd rynku z nowoczesnymi elementami: podświetlana fontanna znajduje się pomiędzy dwoma pomnikami i razem to wszystko się dopełnia. Warto też zwrócić uwagę na biegnącą przez środek rynku linię, łączącą najstarszy obiekt miasta, czyli Kościół Św. Michała (wzmiankowany już w 1226r.) z budynkiem ratuszowym, który już dzisiaj nie pełni swojej funkcji, gdyż został spalony przez Armię Czerwoną. Zaś nieopodal kościoła znajduje się pomnik Jana Pawła II, jako następstwo IV Krajowej Konferencji „Samorządy RP dla Jana Pawła II", autorstwa najwybitniejszego polskiego medaliera – prof. Józefa Stasińskiego. Pomnik stoi tutaj od ubiegłego roku, jest to swego rodzaju memento – mówi Ewa Cichoń.

Trudno nie wspomnieć o innym zabytkowym oleskim kościele, zbudowanym na planie róży przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka. Jego najstarsza część pochodzi z 1518 roku.

- Dwa lata temu Kościół Św. Anny został laureatem konkursu organizowanego przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną i uzyskał tytuł „Najlepszego produktu turystycznego Opolszczyzny" i jest to niewątpliwy prestiż. Kościół jest usytuowany 1,5 km od miasta, a z jego powstaniem wiąże się pewna historia. Pewna mieszczka oleska o imieniu Anna, przechodząc przez lasy, została napadnięta przez zbójców. Uciekając, dobiegła do wysokiej sosny, na której zawieszony był wizerunek św. Anny. Zaczęła się modlić do swojej patronki, a ta wysłuchała próśb i sprawiła, że zbójcy nie mogli rozpoznać uciekinierki. Rodzina dziewczyny postanowiła z wdzięczności wyrzeźbić figurkę św. Anny Samotrzeciej i zawiesić ją na wspomnianej sośnie. Drzewo zostało pozbawione konarów, a wokół niego zbudowano niewielkich rozmiarów drewniany kościółek, ukończony w 1444 roku, a w związku z napływem pątników, został on rozbudowany w 1518 roku – opowiadała dyrektor Cichoń.

Posłuchaj naszego rozmówcy:

(oprac. ASz.)

Zobacz także

2023-11-10, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Wiążą przyszłość z wojskiem i mundurem. Pierwszoklasiści ślubowali uroczyście w Oleśnie 26 uczniów pierwszej klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego złożyło uroczyste ślubowanie w Oleśnie. » więcej 2023-11-06, godz. 15:33, Wiadomości z regionu Piękne zjawisko na niebie uchwycił fotograf z Olesna. Zorza polarna na południu Polski to unikat Unikatowe zdjęcie zorzy polarnej zrobił w sobotę (04.11) fotograf w Oleśnie. Maksymilianowi Doboszowi udało się uchwycić fioletowy rozbłysk, który był widoczny na horyzoncie przez około dwie minuty. » więcej 2023-10-30, godz. 17:17, Wiadomości z regionu Trzykrotny zwycięzca Rajdu Dakar spotkał się z mieszkańcami rodzinnego Olesna O kilkunastu startach i trzech zwycięstwach w kultowym Rajdzie Dakar opowiadał Darek Rodewald w Oleśnie. » więcej 2023-10-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu GDDKiA zasypana pytaniami do przetargu na S11. To inwestycja liczona w miliardach Ponad 3 tysiące pytań wpłynęło do GDDKiA w Opolu w sprawie przetargu na realizację ekspresowej '11' między Olesnem a Kępnem. Finał przetargu zaplanowano na 21 listopada, a już teraz realizacją potężnego, bo zakrojonego na 46 km… » więcej 2023-10-23, godz. 20:38, Wiadomości z regionu Pali się budynek gospodarczy w Dębinie w powiecie oleskim 19 zastępów straży pożarnej gasi pożar budynku gospodarczego w Dębinie w powiecie oleskim. Jak poinformował aspirant Marek Zagórski, dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, zgłoszenie o pożarze wpłynęło… » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »