Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2014-08-28, 16:46 Autor: Radio Opole

Historie i legendy Olesna

W wakacyjnej audycji „Wszystko, czego pragniesz... na lato” odwiedziliśmy Olesno, o którego zabytkach i legendach opowiadała nam Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Zobacz galerię zdjęć!

– Najważniejsze jest to, że rynek miasta ożył i wrócił do swojej pierwotnej estetyki, którą prezentował w okresie międzywojennym. Udało się połączyć historyczny wygląd rynku z nowoczesnymi elementami: podświetlana fontanna znajduje się pomiędzy dwoma pomnikami i razem to wszystko się dopełnia. Warto też zwrócić uwagę na biegnącą przez środek rynku linię, łączącą najstarszy obiekt miasta, czyli Kościół Św. Michała (wzmiankowany już w 1226r.) z budynkiem ratuszowym, który już dzisiaj nie pełni swojej funkcji, gdyż został spalony przez Armię Czerwoną. Zaś nieopodal kościoła znajduje się pomnik Jana Pawła II, jako następstwo IV Krajowej Konferencji „Samorządy RP dla Jana Pawła II", autorstwa najwybitniejszego polskiego medaliera – prof. Józefa Stasińskiego. Pomnik stoi tutaj od ubiegłego roku, jest to swego rodzaju memento – mówi Ewa Cichoń.

Trudno nie wspomnieć o innym zabytkowym oleskim kościele, zbudowanym na planie róży przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka. Jego najstarsza część pochodzi z 1518 roku.

- Dwa lata temu Kościół Św. Anny został laureatem konkursu organizowanego przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną i uzyskał tytuł „Najlepszego produktu turystycznego Opolszczyzny" i jest to niewątpliwy prestiż. Kościół jest usytuowany 1,5 km od miasta, a z jego powstaniem wiąże się pewna historia. Pewna mieszczka oleska o imieniu Anna, przechodząc przez lasy, została napadnięta przez zbójców. Uciekając, dobiegła do wysokiej sosny, na której zawieszony był wizerunek św. Anny. Zaczęła się modlić do swojej patronki, a ta wysłuchała próśb i sprawiła, że zbójcy nie mogli rozpoznać uciekinierki. Rodzina dziewczyny postanowiła z wdzięczności wyrzeźbić figurkę św. Anny Samotrzeciej i zawiesić ją na wspomnianej sośnie. Drzewo zostało pozbawione konarów, a wokół niego zbudowano niewielkich rozmiarów drewniany kościółek, ukończony w 1444 roku, a w związku z napływem pątników, został on rozbudowany w 1518 roku – opowiadała dyrektor Cichoń.

Posłuchaj naszego rozmówcy:

(oprac. ASz.)

Zobacz także

2016-12-13, godz. 19:00, Gospodarka Początek nowego roku ma być korzystny dla producentów mleka z Opolszczyzny Dalszy wzrost cen skupu mleka i stabilizacja sytuacji producentów - taką sytuację na pierwszy kwartał przyszłego roku prognozuje prezes spółdzielni mleczarskiej w Oleśnie Wilhelm Becker. » więcej 2016-12-12, godz. 15:46, Wiadomości z regionu Plan remontów oleskich dróg Olesno planuje przyszłoroczne remonty dróg za krajowe i wojewódzkie dofinansowania. Zaplanowano przebudowę kilku odcinków ulic na osiedlu Walce oraz Kolonii Łomnickiej i Wachowicach. » więcej 2016-12-09, godz. 11:47, Wiadomości z regionu Pracownica PCPR w Oleśnie przywłaszczyła pieniądze, teraz nie spłaca długu Była księgowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnie nadal winna jest starostwu ponad 50 tysięcy złotych. Mimo ugody zawartej ze starostwem kobieta uchyla się od zwrotu pieniędzy. » więcej 2016-12-07, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Niepełnosprawni nie powinni płacić za parking przy szpitalu w Oleśnie? Bezpłatnego wjazdu niepełnosprawnych na parking przed oleskim szpitalem domaga się Marek Rubelt, przewodniczący komisji zdrowia rady powiatu oleskiego. » więcej 2016-11-26, godz. 15:45, Gospodarka Polepsza się sytuacja producentów mleka. Ceny idą w górę Producenci mleka kończący się rok uznają za bardzo dobry. Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie Wilhelm Becker powiedział Radiu Opole, że po trzech latach kryzysu, ceny skupu mleka w ostatnich trzech miesiącach wzrosły… » więcej
140141142143144145146
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »