Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2014-08-28, 16:46 Autor: Radio Opole

Historie i legendy Olesna

W wakacyjnej audycji „Wszystko, czego pragniesz... na lato” odwiedziliśmy Olesno, o którego zabytkach i legendach opowiadała nam Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Zobacz galerię zdjęć!

– Najważniejsze jest to, że rynek miasta ożył i wrócił do swojej pierwotnej estetyki, którą prezentował w okresie międzywojennym. Udało się połączyć historyczny wygląd rynku z nowoczesnymi elementami: podświetlana fontanna znajduje się pomiędzy dwoma pomnikami i razem to wszystko się dopełnia. Warto też zwrócić uwagę na biegnącą przez środek rynku linię, łączącą najstarszy obiekt miasta, czyli Kościół Św. Michała (wzmiankowany już w 1226r.) z budynkiem ratuszowym, który już dzisiaj nie pełni swojej funkcji, gdyż został spalony przez Armię Czerwoną. Zaś nieopodal kościoła znajduje się pomnik Jana Pawła II, jako następstwo IV Krajowej Konferencji „Samorządy RP dla Jana Pawła II", autorstwa najwybitniejszego polskiego medaliera – prof. Józefa Stasińskiego. Pomnik stoi tutaj od ubiegłego roku, jest to swego rodzaju memento – mówi Ewa Cichoń.

Trudno nie wspomnieć o innym zabytkowym oleskim kościele, zbudowanym na planie róży przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka. Jego najstarsza część pochodzi z 1518 roku.

- Dwa lata temu Kościół Św. Anny został laureatem konkursu organizowanego przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną i uzyskał tytuł „Najlepszego produktu turystycznego Opolszczyzny" i jest to niewątpliwy prestiż. Kościół jest usytuowany 1,5 km od miasta, a z jego powstaniem wiąże się pewna historia. Pewna mieszczka oleska o imieniu Anna, przechodząc przez lasy, została napadnięta przez zbójców. Uciekając, dobiegła do wysokiej sosny, na której zawieszony był wizerunek św. Anny. Zaczęła się modlić do swojej patronki, a ta wysłuchała próśb i sprawiła, że zbójcy nie mogli rozpoznać uciekinierki. Rodzina dziewczyny postanowiła z wdzięczności wyrzeźbić figurkę św. Anny Samotrzeciej i zawiesić ją na wspomnianej sośnie. Drzewo zostało pozbawione konarów, a wokół niego zbudowano niewielkich rozmiarów drewniany kościółek, ukończony w 1444 roku, a w związku z napływem pątników, został on rozbudowany w 1518 roku – opowiadała dyrektor Cichoń.

Posłuchaj naszego rozmówcy:

(oprac. ASz.)

Zobacz także

2017-08-07, godz. 15:51, Wiadomości z regionu Na Jasną Górę przez Opolszczyznę - trwa Piesza Pielgrzymka Wrocławska [ZDJĘCIA] Ponad 1500 osób bierze udział w 37. Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej. Pątnicy od środy (02.08) wędrują w stronę Jasnej Góry, a od kilku dni przemierzają szlaki na Opolszczyźnie. Dziś (07.08) rano wyruszyli z Kluczborka, w oleskim… » więcej 2017-08-02, godz. 10:36, Wiadomości z regionu Nowe obwodnice i zmiany w 500+. Wojewoda: Nasz region nareszcie został w Warszawie zauważony Miasta odetchną. Mamy pięć obejść o różnym stopniu skomplikowania - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' wojewoda Adrian Czubak pytany o budowę pięciu obwodnic w naszym regionie. » więcej 2017-07-29, godz. 12:40, Wiadomości z regionu Na niebezpiecznym odcinku DK 11 w Oleśnie powstanie trasa rowerowa Przy ruchliwym odcinku krajowej 11 powstanie ścieżka rowerowa. Nowa trasa rowerowa będzie łączyć Grodzisko z Olesnem i Łomnicą. » więcej 2017-07-22, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Szumiradzkie lasy pod specjalną ochroną. Będą ograniczenia dla inwestorów 100 hektarów lasów pod Szumiradem zostanie objętych specjalnym programem ochronnym. Występują tam zagrożone gatunki roślin charakterystyczne dla torfowisk oraz bory bagienne, które również podlegają ochronie. » więcej 2017-07-19, godz. 19:55, Wiadomości z regionu Będą obwodnice Olesna, Praszki, Niemodlina, Myśliny i Kędzierzyna-Koźla. Nowy Program Budowy Dróg Krajowych został zatwierdzony Pięć obwodnic powstanie w najbliższych latach na Opolszczyźnie. Rząd przeznaczył na ten cel ponad 1,5 miliarda złotych. » więcej
131132133134135136137
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »