Radio Opole » Radio Opole w powiecie strzeleckim (DAB+) » Informacje z powiatu strzeleckiego

Informacje z powiatu strzeleckiego

2018-01-08, 17:11 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Za co ciągali się po sądach mieszkańcy powiatu strzeleckiego w XIX wieku?

Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Zapisy ponad 1500 spraw, którymi zajmowały się XIX-wieczne sądy rozjemcze w powiecie strzeleckim, zebrano w nowej książce "Przeczytano, przyjęto, podpisano" wydanej przez Archiwum Państwowe w Opolu. Gruba na ponad 600 stron pozycja zawiera spisane po polsku protokoły sądowe.
- Opracowanie tego materiału trwało dwa lata, ale z książki wyłania się nie tylko obraz tego, o co sądzili się nasi przodkowie, ale również jak wyglądało wtedy życie na wsiach - mówią autorki, Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar. - Sędzia to był najczęściej nauczyciel, więc on po prostu potrafił pisać i był znany mieszkańcom wsi. Sędzia był takim protokolantem. On zapisywał przebieg sprawy, zbierał podpisy obu stron postępowania, które podpisywały się nazwiskami, jeżeli potrafiły pisać, albo krzyżykami przy swoich nazwiskach. Trafiłyśmy też na ciekawostkę. Osoby niepiśmienne, które były Żydami, podpisywały protokół trzema kółeczkami.

Gros spraw, którymi zajmowały się sądy rozjemcze, dotyczy pomówień, bójek, do których dochodziło zarówno w gospodzie jak i na gościńcu, oraz strat, które spowodowały zwierzęta gospodarskie.

Poza aktami sądowymi do książki dołączony jest swoisty słownik tłumaczący język, którym posługiwano się w XIX wieku. Stąd też wiadomo, że wówczas gbur to był bogaty rolnik. Jest też zbiór map na płycie CD, na których można sprawdzić nie tylko stare nazwy, ale również położenie miejscowości, z których część dzisiaj już nie istnieje.
Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar

Zobacz także

2020-04-15, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Pierwsze testy na koronawirusa od UNIMOT z Zawadzkiego dotarły do Polski. Spółka przekaże 11 tys. maseczek dla powiatu strzeleckiego Pierwsza partia testów na koronawirusa zakupiona przez firmę UNIMOT z główną siedzibą w Zawadzkiem w powiecie strzeleckim dotarła do Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych. Przypomnijmy, docelowo spółka zajmująca się… » więcej 2020-04-14, godz. 13:15, Wiadomości z regionu 16 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia Resort zdrowia po godzinie 10.00 podał informację o kolejnych 117 zakażeniach koronawirusem. Zmarło kolejnych 6 osób, u których potwierdzono obecność COVID-19. W naszym województwie potwierdzono 16 nowych przypadków zakażenia. » więcej 2020-03-28, godz. 20:16, Wiadomości z regionu Raport dnia: w sobotę poinformowano o trzech nowych zakażeniach koronawirusem na Opolszczyźnie. W całym kraju już 1638 przypadków COVID-19 Wojewoda opolski poinformował w sobotę (28.03) o trzech kolejnych potwierdzonych badaniami zakażeniach koronawirusem. To mieszkańcy powiatu strzeleckiego: dziewczynka, nastolatek oraz kobieta w średnim wieku. W sumie w województwie zachorowało… » więcej 2020-03-28, godz. 09:24, Wiadomości z regionu Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie. To nastolatek z powiatu strzeleckiego Kolejny, potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie. Jak informuje wojewoda opolski, to chłopiec w wieku nastoletnim, mieszkaniec powiatu strzeleckiego. Jego stan jest dobry, przebywa na kwarantannie domowej. Transmisja… » więcej 2020-03-26, godz. 08:19, Wiadomości z regionu Spółka UNIMOT z Zawadzkiego sprowadzi 100 tysięcy testów na koronawirusa Spółka UNIMOT z główną siedzibą w Zawadzkiem w powiecie strzeleckim dostarczy polskiemu rządowi 100 tysięcy testów na koronawirusa. Dostawcą, który zgodził się zrealizować zamówienie jest firma farmaceutyczna Sinopharm International… » więcej
22232425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »