Radio Opole » Radio Opole w powiecie strzeleckim (DAB+) » Informacje z powiatu strzeleckiego

Informacje z powiatu strzeleckiego

2017-09-30, 18:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Uczczono pamięć żołnierzy podziemia zamordowanych w Barucie

Obchody 71. rocznicy zbrodni w Barucie [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 71. rocznicy zbrodni w Barucie [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 71. rocznicy zbrodni w Barucie [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 71. rocznicy zbrodni w Barucie [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 71. rocznicy zbrodni w Barucie [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 71. rocznicy zbrodni w Barucie [fot. Mariusz Chałupnik]
Barut to wieś w powiecie strzeleckim, gdzie znajduje się polana śmierci, zwana też Śląskim Katyniem. W 1946 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa we współpracy z NKWD przygotowali zasadzkę, w której zamordowali około 140 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania Henryka Flamego ps. "Bartek".
Od tej zbrodni mija 71 lat. Jak co roku pamięć zamordowanych upamiętniali członkowie ich rodzin oraz towarzysze broni.

- Nie mieli nawet swojego grobu - mówi Stanisław Piecuch. - Okazuje się, że ta polana śmierci jest tym symbolicznym grobem dla tych chłopaków. Oni mieli od 18 do 25 lat.

- Bardzo przeżywam to, bo wiem, co to znaczy walka i co to znaczy śmierć - przekonuje Stanisław Turski. - Dlatego tu przyjeżdżam, żeby uczcić tych żołnierzy, którzy polegli za Polskę i oddali swoje najdroższe życie.

- Wrzesień każdego roku to wrzesień wspomnień - dodaje Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Wspaniała, ale i krwawa historia naszej ukochanej Ojczyzny właśnie we wrześniu przypomina nam, jak jesteśmy wszyscy wdzięczni za to, że dziś mamy szansę żyć we wspaniałym, wolnym kraju. To właśnie we wrześniu jest wiele rocznic, wiele uroczystości. Rocznic, podczas których wspominamy wspaniałych bohaterów, którzy w imię Boga, Honoru i Ojczyzny byli w stanie poświęcić wszystko.

Oddział "Bartka" działał głównie na Śląsku Cieszyńskim i Podbeskidziu. jego dowódca Henryk Flame został zamordowany w 1947 roku.
Stanisław Piecuch, Stanisław Turski
Adrian Czubak

Zobacz także

2018-01-08, godz. 17:11, Kultura i rozrywka Za co ciągali się po sądach mieszkańcy powiatu strzeleckiego w XIX wieku? Zapisy ponad 1500 spraw, którymi zajmowały się XIX-wieczne sądy rozjemcze w powiecie strzeleckim, zebrano w nowej książce 'Przeczytano, przyjęto, podpisano' wydanej przez Archiwum Państwowe w Opolu. Gruba na ponad 600 stron pozycja… » więcej 2017-11-27, godz. 14:56, Kultura i rozrywka Obelgi, długi, kłótnie o posag - o tym rozstrzygały sądy rozjemcze w powiecie strzelckim w XIX wieku 'Przeczytano, przypięto, podpisano' - to tytuł nowej publikacji przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Opolu. Dotyczy ono polskich protokołów sądów rozjemczych w powiecie strzeleckim w XIX wieku. » więcej 2017-11-27, godz. 13:00, Gospodarka Rekordowy budżet powiatu strzeleckiego 25 milionów złotych przeznaczy w przyszłym roku na inwestycje powiat strzelecki. Tak wynika z projektu budżetu na rok 2018. Budżetu, który jest rekordowy. » więcej 2017-10-02, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Ks. Krzysztof K. skazany za wykorzystanie seksualne niepełnosprawnej małoletniej dziewczyny Ks. Krzysztof K., były wikary ze Strzelec Opolskich i rezydent parafii w Kamieniu Śląskim, został prawomocnie skazany za seksualne wykorzystanie małoletniej niepełnosprawnej dziewczyny. Wyrok w zawieszeniu to rok i sześć miesięcy… » więcej 2017-10-02, godz. 00:10, Sport i turystyka W futsalowych derbach Opolszczyzny Odra lepsza od Berlandu. FT Brzeg wysoko wygrał w Rzeszowie W pierwszych w tym sezonie I ligi futsalu derbach naszego regionu FK Odra Opole wygrała na wyjeździe z Berlandem Komprachcice 2:1. Trzeci z naszych zespołów FT Brzeg rozgromił w Rzeszowie Heiro 11:2. » więcej
26272829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »