Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Nysie (19.10.19)
2019-10-19, 16:54 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa w Nysie (19.10.19)

Samorządowa Loża Radiowa w bibliotece nyskiego Carolinum
Spada liczba placówek bibliotecznych, ubywa ich czytelników - takie informacje podaje Główny Urząd Statystyczny. Według raportu Biblioteki Narodowej tylko 37 procent Polaków przeczytało w ubiegłym roku minimum jedną książkę. Jak twierdzi wiceminister kultury, zdecydowanie za mało w tej sprawie robią samorządy lokalne. O tym wszystkim rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej z zabytkowej szkolnej biblioteki nyskiego Carolinum.

- Jesteśmy w pięknym miejscu - powiedziała Małgorzata Makaryk, dyrektorka nyskiego Carolinum. - Nasza szkoła i biblioteka mają prawie czterysta lat i związane są ze sprowadzeniem tutaj zakonu jezuitów. Początkowo księgozbiór liczył 12 tysięcy egzemplarzy. Obecny stan biblioteki pochodzi z przełomu siedemnastego i osiemnastego wieku - wyjaśniła.


Biblioteki zmieniają swój tradycyjny charakter. Nie są już jedynie wypożyczalniami książek. Stają się centrami szeroko pojętego życia kulturalnego. Przykłady tego są w Nysie.


- Czytelnictwo w Polsce jest na poziomie nawet niezadowalającym - mówi Joanna Kanin, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Nysie, najstarszej takiej placówki kulturalnej na Opolszczyźnie. - Biblioteki muszą się zmieniać i podążać za potrzebami środowiska, w którym funkcjonują. Nasz biblioteka, choć ma tradycyjne usytuowanie w zabytkowym budynku, podąża za nowoczesnością, jak najszybciej może. Wyznacznikiem naszego działania są potrzeby już nie tylko naszych czytelników, ale jak mówi się od kilku lat, użytkowników biblioteki. Organizujemy mnóstwo imprez czytelniczych, jak spotkania autorskie z pisarzami, ale również np. wystawy malarstwa, czy turnieje gier planszowych. Wprowadzenie takiej oferty spowodowało, że przybywa nam młodzieży, która korzysta z biblioteki. Wiele działalności, które chcielibyśmy podjąć, nie wchodzi w rachubę z powodu ograniczeń finansowych, a ceny z roku na rok wzrastają - podkreśla.


Z danych GUS wynika, że najszybciej ubywa punktów bibliotecznych i głównie likwidowane są one na wsiach. Zapytaliśmy, jak takie punkty funkcjonują w gminie Nysa.


- W gminie Nysa mamy 26 sołectw, w których działa osiem bibliotecznych filii - odpowiedziała Joanna Bosak, radna miejska Nysy, a zarazem sołtys Wyszkowa Śląskiego. - Działają na bardzo dobrym poziomie. Mogę dać przykład filii biblioteki w Kubicach. To niewielka miejscowość licząca blisko 400 mieszkańców, ale ta biblioteka żyje. Szczególnie w tych sołectwach, gdzie nie ma szkół i przedszkoli, biblioteki pełnią ważne funkcje kulturalne, integrują mieszkańców od juniora do seniora - zaznaczyła.


Dla rozwoju, propagowania czytelnictwa samorządy robią zdecydowanie za mało - taka jest opinia wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdaleny Gawin.


- Na pewno nie dotyczy to gminy i powiatu nyskiego - skomentował miejscowy burmistrz Kordian Kolbiarz. - Dzieje się sporo, ale to wszystko zależy do naszych liderów instytucji samorządowych, takich jak pani dyrektor Kanin, sołtys Joanna Bosak. Myślę, że samorządy chcą wspierać kulturę, ale to kwestia pieniędzy na takie działania. My też oczekujemy wsparcia od państwa. Już od dwóch lat z panią dyrektor bezskutecznie ubiegamy się o pieniądze na budowę biblioteki na pierwszym piętrze dworca PKP - podkreślił Kolbiarz.


Prowadzenie bibliotek jest też zadaniem własnym samorządów powiatowych.


- Ograniczają nas kwestie finansowe - powiedział Janusz Siano, wicestarosta prudnicki z Mniejszości Niemieckiej. - Powiaty mają małe budżety. Podpisaliśmy porozumienie z gminą Prudnik i w formie niewielkiej dotacji wspieramy bibliotekę miejską. Nie są to jakieś wielkie kwoty. Jest to wsparcie dotyczące uzupełniania księgozbioru. Natomiast brakuje nam pieniędzy na dofinansowanie naszych szkolnych bibliotek - stwierdził.


Duże jest zainteresowanie samorządów lokalnych Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa. Jednak nie wszystkie wnioski uzyskują dofinansowanie.


- Nasz wniosek w pierwszej wersji został odrzucony, ale napisałem odwołanie i uzyskałem pieniądze na budowę biblioteki - powiedział Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach. - Inwestycja została zrealizowana za ponad trzy miliony złotych. To niewiele, jak na znaczący efekt tego zadania i w porównaniu do tego, za jakie pieniądze budowane są biblioteki w Polsce. Od wielu lat Centrum Kultury w Głuchołazach i biblioteka to jedna instytucja. Dzięki temu doskonale się uzupełniają i współpracują - powiedział.



Jan Ćwiek wskazał, jako na wzorcowe, funkcjonowanie bibliotek w Czechach: Miałem okazję uczestniczyć w wyjeździe do tego kraju, który zorganizował Instytut Książki. Tam w każdej najmniejszej miejscowości jest biblioteka. Proces rozwoju czytelnictwa trwa tam od wielu lat. Pokazuje, że należy dołożyć wszelkich wysiłków, aby to czytelnictwo rozwijać. To nie chodzi tylko o książki. Jesteśmy bombardowani przeróżnymi informacjami. Mamy kłopoty chociażby z tym, że ludzie biorą wielostronicową umowę do podpisania i jej nie czytają, bo nie mają wprawy w czytaniu. Nie potrafią czytać ze zrozumieniem. To wszystko wiąże się z czytelnictwem, z naszą niechęcią do czytelnictwa - podkreślił Ćwiek.


W ubiegłym roku ponad 60 procent naszych rodaków nie przeczytało żadnej książki. Mimo że poziom czytelnictwa jest niepokojący, to Polacy zaliczają się do najwięcej czytających narodów europejskich.



Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do udziału w programie przyjęli:

  • Małgorzata Makaryk, dyrektorka nyskiego Carolinum,
  • Joanna Kanin, dyrektorka Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Nysie,
  • Joanna Bosak, radna miejska Nysy z Platformy Obywatelskiej, a zarazem sołtys Wyszkowa Śląskiego,
  • Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy,
  • Janusz Siano, wicestarosta prudnicki z Mniejszości Niemieckiej,
  • Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach.


Zobacz także

2019-12-07, godz. 18:50 Samorządowa Loża Radiowa w Łosiowie (07.12.19) - zobacz i posłuchaj [FILM, ZDJĘCIA] Duże straty finansowe rolników, spadek dochodów gmin oraz wzrost cen dla konsumentów – takie są potencjalne skutki Afrykańskiego pomoru świń. Obecność… » więcej 2019-11-30, godz. 15:12 Samorządowa Loża Radiowa z Paczkowa - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Brak wykonawców oraz oferty znacznie przekraczające kosztorysy inwestycji, to główne powody niepowodzeń przetargów ogłaszanych przez opolskie samorządy… » więcej 2019-11-23, godz. 16:45 Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu – zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Od początku roku w Opolu już 40-krotnie łamane były normy stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Pod tym względem stolicę regionu wyprzedzają Zdzieszowice… » więcej 2019-11-16, godz. 15:20 Samorządowa Loża Radiowa w Farskiej Stodole w Biedrzychowicach – zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Maleje prestiż funkcji sołtysa, wieś się wyludnia, a jej mieszkańcy już nie tak chętnie angażują się w działalność społeczną. Sołectwa są istotnym… » więcej 2019-11-09, godz. 17:55 Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku – zobacz i posłuchaj! Narastają problemy finansowe samorządów lokalnych. Powodem tego są spadek ich dochodów oraz rosnące wydatki. Przyszły rok budżetowy może okazać się… » więcej 2019-10-31, godz. 16:14 Samorządowa Loża Radiowa (02.11.19) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Skontrolowane gminy często lekceważyły kwestie zarządzania cmentarzami komunalnymi. Większość ograniczała się do spraw podstawowych: zapewnienia miejsc… » więcej 2019-10-26, godz. 18:00 Samorządowa Loża Radiowa w Branicach (26.10.2019) Coraz więcej Polaków cierpi na choroby psychiczne. Liczba lekarzy psychiatrów lokuje nasz kraj na ostatnim miejscach w Europie. Zapewnienie opieki dla pacjentów… » więcej 2019-10-05, godz. 14:53 Samorządowa Loża Radiowa z Praszki Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych… » więcej 2019-09-28, godz. 15:11 Samorządowa Loża Radiowa z Grodkowa - Gdy zaczynałem urzędowanie w 2002 roku, nasza gmina miała 20200 mieszkańców – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Obecnie jest ich 19500. Ten… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »