Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Krapkowicach [FILM…
2019-08-03, 12:43 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa w Krapkowicach [FILM, ZDJĘCIA]

Samorządowa Loża Radiowa w Krapkowicach [FILM, ZDJĘCIA]
Atutem tej gminy jest atrakcyjne położenie geograficzne sprzyjające rozwojowi turystyki i przemysłu. Przez Krapkowice przepływa Odra, a nieopodal znajduje się autostrada A4. Wydaje się, że to miasto skazane jest jedynie na sukcesy. Niestety, zarówno gmina jak i powiat krapkowicki mają też słabe strony. Jest to choćby zły stan dróg i deficyt przepraw rzecznych. O tym m.in. rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej na rynku w Krapkowicach.

Gmina Krapkowice zaliczana jest do regionów o najcieplejszym klimacie w Polsce. Wczesna wiosna, ciepłe lato, długa jesień oraz łagodny przebieg zimy tworzą wyjątkowo korzystne warunki dla turystyki i wypoczynku. Część tej gminy zajmuje Obszar Chronionego Krajobrazu Borów Niemodlińskich. Należy on do największych w Polsce kompleksów leśnych. Atutem powiatu krapkowickiego są środowiska przyrodnicze związane z dolinami rzek Odry i Osobłogi. Tworzą one korytarze ekologiczne rangi krajowej oraz regionalnej.

- Zapraszam też do portu jachtowego, gdzie można zwiedzić miasto i okolice od strony wody – zachęcał Romuald Haraf, zastępca burmistrza Krapkowic. - Można tam wypożyczyć kajaki i łodzie. Warta uwagi jest baszta krapkowicka, która po rewitalizacji jest również tarasem widokowym. Odbywają się tam też wystawy.

- W gminie Krapkowice jest też zamek w Rogowie Opolskim, który można zwiedzić, a także zobaczyć tam zbiór starych map - mówi Zuzanna Donat-Kasiura, radna sejmiku. - Nieopodal stąd znajduje się zamek w Mosznej. Jest to perełka naszego województwa na skalę nawet europejską. Dzięki temu, że sanatorium przeniesiono do wybudowanego obok budynku, zamek stał się prawdziwym obiektem turystycznym. W tutejszej marinie można nauczyć się żeglowania i pływania motorówką.

Przez powiat krapkowicki przebiega kilka dróg wojewódzkich, które miejscami są w złym stanie.

- Złożyłam w tej sprawie interpelację. Szczególnie chodzi o ulicę Opolską w Krapkowicach. Ta droga ma znaczenie strategiczne dla rozwoju nie tylko miasta, powiatu, ale i też województwa. Przy tej drodze znajdują się zakłady papierniczego koncernu. Są tam duże hale magazynowe i biegnie duży ruch samochodów ciężarowych, co wpływa na stan dróg. Otrzymałam obietnicę remontu jednej drogi - powiedziała Zuzanna Donat-Kasiura.

W Powiecie Krapkowickim na rzece Odrze funkcjonuje prom w Zdzieszowicach. Jest to jeden z nielicznych w tej części Europy promów o napędzie ręcznym, co chluby temu regionowi nie przynosi.

- Zgłaszali się do nas bardzo różni ludzie, którzy wskazywali, że jest to bardzo duży problem - powiedział Łukasz Łobos z Prawa i Sprawiedliwości w Krapkowicach. - W tym mieście, w godzinach szczytu mamy korek. Mamy tutaj samochody, które zjeżdżają z autostrady. Nie ma możliwości skierowania tych samochodów inną drogą. Jest to paląca potrzeba, żeby te mosty u nas były.

Problemy komunikacyjne Krapkowic ma nieco złagodzić rewitalizacja starego mostu kolejowego, który po przebudowie będzie przeprawą samochodową. Inwestycja ta realizowana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

- W przyszłym tygodniu projektant złoży w starostwie dokumenty na uzyskanie pozwolenia budowlanego. Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie, to we wrześniu wykonawca wejdzie na most i rozpocznie jego przebudowę, która zakończy się w przyszłym roku. Złożyliśmy także wniosek do programu Mosty dla Regionów. Chcielibyśmy, aby powstał kolejny most. Ta przeprawa pozwoliłaby wyprowadzić ruch samochodów ciężarowych z centrum miasta i, co ważniejsze, zlikwidować korki w Krapkowicach oraz przyspieszyć znacznie ruch w Gogolinie - wyjaśnił Romuald Haraf.

W gminie Krapkowice działa ponad 1200 firm zarejestrowanych w bazie Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, z tego ponad tysiąc firm ma główną siedzibę w Krapkowicach. W tej gminie jest ponad 150 hektarów przygotowanych pod inwestycje produkcyjne i logistyczne. Jakie jest zainteresowanie firm tymi gruntami?

- Jest ono spore – odpowiedział wiceburmistrz. - Podstawowy problem jest taki, że nie są to grunty gminy, ale agencji państwowej. Byli chętni na ich zakup, ale inwestorów zniechęcały długotrwałe procedury sprzedaży i oni uciekali z Krapkowic. Teraz ta sytuacja się zmieniła i mamy nadzieję, że sprzedaż gruntów zostanie przyspieszona. Mamy też ulgi podatkowe uzależnione od wielkości inwestycji.

Przejeżdżając przez Krapkowice widać wiele nowych zakładów. Niedaleko jest cementownia „Górażdże”, koksownia w Zdzieszowicach. Zaskakujący jest kolejny ranking gazety „Wspólnota”. Jest to zestawienie wszystkich samorządów lokalnych powstałe w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego. Opracowanie za ubiegły rok obejmuje też 314 powiatów. Pod względem dochodów na jednego mieszkańca powiat krapkowicki sklasyfikowano w trzeciej setce. Natomiast będące siedzibą powiatu Krapkowice są na 139 miejscu. Nasuwa się więc pytanie, skąd taka różnica między powiatem, a jego stolicą?

- Gmina zabiega o swój rozwój i Krapkowic, aby były tutaj inwestycje. Dba też, aby rozwijały się firmy, które funkcjonują tutaj od wielu lat. Przykro słyszeć, że w skali województwa powiat jest na ostatnim miejscu. Bardzo dużo inwestuje w swoją promocję. Lepiej byłoby, żeby część sił i środków przeznaczyć na osieciowanie gmin, na przyciągnie inwestorów i pokazywanie atutów naszego regionu – uważa Zuzanna Donat-Kasiura.

- Dotykamy tutaj kwestii dwóch stref ekonomicznych, które funkcjonują na Opolszczyźnie – stwierdził Robert Węgrzyn, radny sejmiku. - Województwo opolskie jest rozdarte, bo należy do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest to jeden z problemów, które powinniśmy rozwiązać. Kiedyś z prezydentem Opola mieliśmy taki plan, aby powstała opolska strefa ekonomiczna. Zdecydowanie rozwiązałoby to problem inwestowania w województwie. Czy w interesie katowickiej strefy z siedzibą w Katowicach jest kierowanie inwestycji do miast tego regionu, czy do Krapkowic? Zarząd tej strefy ekonomicznej zawsze będzie wolał skierować inwestora do województwa śląskiego niż na Opolszczyznę. Podobnie jest z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Jest to jeden z czynników stawiających nas na gorszej pozycji. My się obronimy, bo mamy znakomite atuty nie tylko w Krapkowicach.

W Samorządowej Loży Radiowej z Krapkowic rozmawialiśmy także o ochronie przeciwpowodziowej, zastoju w budownictwie mieszkaniowym, transporcie publicznym oraz rozbudowie miejscowego szpitala.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do tego programu przyjęli:

- Zuzanna Donat-Kasiura, radna sejmiku z Mniejszości Niemieckiej

- Robert Węgrzyn, radny sejmiku z Platformy Obywatelskiej,

- Romuald Haraf, zastępca burmistrza Krapkowic,

- Łukasz Łobos, Prawo i Sprawiedliwość

Zobacz także

2019-10-31, godz. 16:14 Samorządowa Loża Radiowa (02.11.19) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Skontrolowane gminy często lekceważyły kwestie zarządzania cmentarzami komunalnymi. Większość ograniczała się do spraw podstawowych: zapewnienia miejsc… » więcej 2019-10-26, godz. 18:00 Samorządowa Loża Radiowa w Branicach (26.10.2019) Coraz więcej Polaków cierpi na choroby psychiczne. Liczba lekarzy psychiatrów lokuje nasz kraj na ostatnim miejscach w Europie. Zapewnienie opieki dla pacjentów… » więcej 2019-10-19, godz. 16:54 Samorządowa Loża Radiowa w Nysie (19.10.19) Spada liczba placówek bibliotecznych, ubywa ich czytelników - takie informacje podaje Główny Urząd Statystyczny. Według raportu Biblioteki Narodowej tylko… » więcej 2019-10-05, godz. 14:53 Samorządowa Loża Radiowa z Praszki Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych… » więcej 2019-09-28, godz. 15:11 Samorządowa Loża Radiowa z Grodkowa - Gdy zaczynałem urzędowanie w 2002 roku, nasza gmina miała 20200 mieszkańców – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Obecnie jest ich 19500. Ten… » więcej 2019-09-21, godz. 11:24 Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka W tym tygodniu Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka. Z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się w tamtejszym ratuszu, by rozmawiać o problemach na styku parlamentu… » więcej 2019-09-14, godz. 14:40 Samorządowa Loża Radiowa z Rogowa Opolskiego Czy w kolejnej kadencji parlamentu da się zbudować samorządowe porozumienie ponad podziałami politycznymi? Zastanawiali się nad tym uczestnicy Loży Samorządowej… » więcej 2019-09-07, godz. 11:59 Samorządowa Loża Radiowa z Otmuchowa [FILM, ZDJĘCIA] O korzyściach dla sprawowania mandatu posła czy senatora, płynących z wcześniejszych doświadczeń samorządowych, mówili uczestnicy Loży Samorządowej… » więcej 2019-09-01, godz. 13:00 "Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu [FILM, ZDJĘCIA] Samorządową Lożę Radiową z Brzegu zdominowały tematy związane z turystyką, walką ze smogiem oraz pracą na rzecz odnawiania tamtejszych zabytków. W naszej… » więcej 2019-08-24, godz. 00:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z rynku w Oleśnie Samorządową Lożę Radiową z Olesna zdominowały tematy związane z turystyką, transportem publicznym, gospodarką, funkcjonowaniem szpitala powiatowego oraz… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***