Audycja op. 23 (14/05/2017) 4 pory roku, kilkudziesięciu kompozytorów, ze dwa razy liczniejsza obsada wykonawcza i morze dźwięków. To taka skromna statystyka. A ile emocji towarzyszyło muzykom i publiczności? Zmierzyć tego nie sposób. Można jednak zebrać wspomnienia i uzupełnić je o zakulisowe "smaczki". Tak też się stało! Sen nocy letniej, Jesienny szkic, Zimowa opowieść i Od wiosny do wiosny - to tytuły koncertów, które późnym wieczorem przyciągały tłum opolskich melomanów (i gości spoza Opolszczyzny!).
Rozmowa z Malwiną Kotz i Przemysławem Neumannem (cz. 1)
Rozmowa z Malwiną Kotz i Przemysławem Neumannem (cz. 2)
Rozmowa z Malwiną Kotz i Przemysławem Neumannem (cz. 3)
Rozmowa z Malwiną Kotz i Przemysławem Neumannem (cz. 4)
Rozmowa z Malwiną Kotz i Przemysławem Neumannem (cz. 5)
Dwudziesta trzecia audycja była nieco inna od poprzednich. Nie było wertowania kartek z kalendarza, choć udało się zrobić mały przegląd tego, co działo się przez ostatnie cztery pory roku w Opolu i to za sprawą opolskich filharmoników. Tak się składa, że "Od wiosny do wiosny" Opolanie przybywali na koncerty z cyklu "Music of the Night". Razem wsłuchiwaliśmy się w dźwięki popularnych i tych mniej znanych dzieł wielkich mistrzów, a wrażeniom dźwiękowym towarzyszyła aura nietuzinkowych miejsc. Znakiem rozpoznawczym czterech koncertów "Music of the Night" - po jednym na każdą porę roku - były bowiem zwykłe-niezwykłe przestrzenie, które na kilka godzin zamieniały się w sale koncertowe.
Słuchaczy otulały dźwięki różnorodnego repertuaru (za każdym razem osnutego tajemnicą), były też efekty świetlne i inne atrakcje. To wszystko jednak za nami, przyszedł czas podsumowań. Jakie emocje towarzyszyły muzykom i czego jeszcze nie wiedzieliśmy o cyklu "Music of the Night"? O tym wszystkim opowiedzieli goście specjalni - Malwina Kotz i Przemysław Neumann, którzy odwiedzili radiowe studio. A towarzyszyła nam muzyka Zygmunta Noskowskiego (1846-1909) i fragmenty utworów, które pojawiły się w repertuarze przygotowanym przez opolskich filharmoników.
Czym tętni muzyczne życie? Próba odpowiedzi na to pytanie, to podstawa programu. Bogactwo i unikatowość świata muzyki prowokuje jednak do poszukiwań ciekawostek. Co by było, gdyby w czasach Bacha istniał ZAiKS albo co wiemy o najpopularniejszych fragmentach "Carmen" i czy maszyna do pisania może być instrumentem solowym!? To tylko niektóre z nurtujących pytań! Słowem - klasyka!
Audycja odsłania różne oblicza muzyki "klasycznej" (bo przecież nie... poważnej!), a ta niejedno ma imię. Muzyka istnieje także na boisku sportowym i w gabinecie lekarskim. Łamanie schematów!? To jedno z głównych założeń! Nie zabraknie tu jednak rozmów z ciekawymi ludźmi i relacji z wydarzeń muzycznych. Audycja składa się ze stałych elementów ("Kartka z kalendarza", "Płytomaniak", "Gra w klasy" etc.), ale - podobnie jak muzyka - bywa też nieprzewidywalna i może wymknąć się ze schematu... ;-)
Audycja adresowana jest zarówno do znawców tematu, jaki i tych, którzy dopiero świat muzyki odkrywają. W nowej odsłonie stanowi przede wszystkim źródło informacji o świecie muzyki - tym aktualnym i historycznym, regionalnym i globalnym. A w świąteczne wieczory zatopimy się w niebanalnej muzyce...!