Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-14, 17:02 Autor: Bolesław Bezeg (oprac. Barbara Więcek)

Stu internowanych Opolan

Uherce [fot. Domena Publiczna]
Uherce [fot. Domena Publiczna]
Dla większości obywateli PRL stan wojenny rozpoczął się rankiem 13 grudnia 1981 roku, kiedy zorientowali się, że nie działają telewizory, a rozgłośnie radiowe nadają muzykę Szopena. Brak wiadomości w eterze przerywało co jakiś czas powtarzane informujące o wprowadzeniu stanu wojennego przemówienie generała Jaruzelskiego.
Zupełnie inaczej pamiętają ten dzień ówcześni działacze Solidarności. Dla nich stan wojenny zaczął się już w sobotni wieczór. Do pierwszych mieszkań wytypowanych do internowania Opolan grupy żołnierzy, milicjantów i pracowników Służby Bezpieczeństwa dotarły już po godzinie 22:00 w sobotę 12 grudnia. Po działaczy Solidarności przychodziło od 3 do 5 uzbrojonych funkcjonariuszy. Spośród wytypowanych na Opolszczyźnie 84 osób do internowania, tego wieczora zastano w domu 69 z nich. Aresztowania kontynuowano w dalszych dniach. Do końca roku liczba internowanych działaczy z naszego województwa zbliżyła się do 100.

Osoby internowane początkowo trafiały do komendy wojewódzkiej milicji obywatelskiej przy ul. Korfantego w Opolu. 13 grudnia po południu zatrzymanych zaczęto przewozić do opolskiego aresztu przy ul. Sądowej. Dla wielu był to początek dłuższej drogi przez kolejne ośrodki internowania. W styczniu 1982 roku zlikwidowano ośrodek odosobnienia w Opolu, a internowanych przewieziono do Nysy, Grodkowa i do innych więzień. Niektórzy trafili do dawnej filii obozu koncentracyjnego Grosrosen w Kamiennej Górze. Na Opolszczyznę – do zatłoczonych cel więzienia w Strzelcach Opolskich trafili także robotnicy zatrzymani podczas pacyfikacji strajkujących na Górnym Śląsku zakładów pracy.

W ciągu kolejnych dwóch lat z upływem czasu internowani byli stopniowo wypuszczani jednak równocześnie ciągle trwały poszukiwania i zatrzymania osób, których w grudniu 1981 roku nie zastano w domu. Ponadto nadal internowano osoby, które podejmowały działania konspiracyjne w kolejnych miesiącach po wprowadzeniu stanu wojennego. 10 grudnia 1982 wypuszczono ostatnich czterech internowanych mieszkańców Opolszczyzny. Byli to wypuszczony z ośrodka w Strzelinie Jerzy Gnieciak oraz z ośrodka w bieszczadzkich Uhercach zwolnieni Janusz Sanocki, Krzysztof Stachowski i Wiesław Ukleja.
Internowana nadzieja odc. 8.

Zobacz także

2016-12-05, godz. 21:30, Kultura i rozrywka Jan Pietrzak przypomniał swoje utwory. Ruszył projekt Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Artysta wystąpił dzisiaj (05.12) przed opolską publicznością. Koncert odbył się w ramach projektu 'Internowana nadzieja' w auli Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2016-12-05, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Walkę z komunizmem uwiecznili na znaczkach pocztowych. Wystawa na uniwersytecie [ZDJĘCIA] 'Poczta podziemna' to tytuł wystawy, która została otwarta w holu Uniwersytetu Opolskiego przy ulicy Oleskiej. Jest to zbiór znaczków, stempli, kopert, które produkowane były w antykomunistycznym podziemiu. Zwiedzający mogą zapoznać… » więcej 2016-12-05, godz. 17:28, Internowana nadzieja audycja Strach przed narodem Każda dobra historia musi mieć odpowiedni początek, zawiązanie akcji. Wobec czego trzeba się trochę bardziej cofnąć w czasie niż do 13 grudnia 1981 roku, bo przecież stan wojenny był efektem a nie przyczyną walki z tzw. władzą… » więcej 2016-12-05, godz. 10:21, Wiadomości z regionu "Internowana nadzieja". Poczta podziemna opolskiej Solidarności - wystawa na uniwersytecie Radio Opole z okazji zbliżającej się 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowało cykl wydarzeń o charakterze historyczno - edukacyjnym pod hasłem 'Internowana nadzieja'. » więcej 2016-12-05, godz. 09:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Andrzejem Koziarem oraz komentarz Bogusława Bardona Andrzej Koziar, historyk z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej W rozmowie 'W cztery oczy' Andrzej Koziar z IPN opowiedział o edukacyjnych walorach wystawy 'Podziemna Poczta Solidarności', która zostanie otwarta dziś (5.12)… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »