Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-12, 11:20 Autor: Justyna Krzyżanowska

Wydarzenia bydgoskie

Opolanie na zjeździe "Solidarności" [fot. Domena publiczna]
Opolanie na zjeździe "Solidarności" [fot. Domena publiczna]
Po etapie organizacji NSZZ Solidarność nadszedł czas codziennej związkowej pracy. Najbardziej spektakularnymi wydarzeniami tego okresu były: odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku, wizyta delegacji „Solidarności” u Jana Pawła II, wydarzenia bydgoskie oraz pierwszy krajowy zjazd „Solidarności”.
Dzięki ogromnemu entuzjazmowi społeczeństwa bardzo szybko rozwijały się struktury powstającej „Solidarności”. Polacy uwierzyli, że nareszcie jest szansa na demokratyzację kraju. Jednak władze PRL nie zamierzały spokojnie patrzeć na rozmontowywanie swojej dominacji. Mając do dyspozycji administrację, służbę bezpieczeństwa, milicję i wojsko rozpoczęto przeciwko działaczom powstającego związku szereg działań: od inwigilacji, poprzez pozyskiwanie ich w charakterze tajnych współpracowników, a skończywszy na trwających intensywnych przygotowaniach do stanu wojennego.

Do najgłośniejszych wydarzeń między powstaniem Solidarności a wprowadzeniem stanu wojennego doszło w Polsce 19 marca 1981 r. Tego dnia funkcjonariusze milicji i Służby Bezpieczeństwa siłą usunęli z sali obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy delegację „Solidarności” i brutalnie pobili trzech delegatów: Jana Rulewskiego, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza.

Jednym z kluczowych kierunków działań władz było inicjowanie konfliktów wewnątrz „Solidarności” oraz tworzenie napięć na linii „Solidarność” – rząd. Wykorzystywano do tego takie okazje jak starania o rejestrację Niezależnego Zrzeszenia Studentów czy „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Największe napięcie wywołała sprawa wolnych sobót, które w myśl porozumień z 3 września w Jastrzębiu miały być wprowadzone od 1 października. Władze zwlekały z realizacją tego postulatu publikując kontrowersyjne projekty rozporządzeń w tej sprawie. Wszystko to służyło propagandzie obarczającej winą za napięcia działaczy „Solidarności” a co za tym idzie usprawiedliwieniu przygotowywanego stanu wojennego.
Internowana nadzieja odc. 6

Zobacz także

2016-12-05, godz. 21:30, Kultura i rozrywka Jan Pietrzak przypomniał swoje utwory. Ruszył projekt Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Artysta wystąpił dzisiaj (05.12) przed opolską publicznością. Koncert odbył się w ramach projektu 'Internowana nadzieja' w auli Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2016-12-05, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Walkę z komunizmem uwiecznili na znaczkach pocztowych. Wystawa na uniwersytecie [ZDJĘCIA] 'Poczta podziemna' to tytuł wystawy, która została otwarta w holu Uniwersytetu Opolskiego przy ulicy Oleskiej. Jest to zbiór znaczków, stempli, kopert, które produkowane były w antykomunistycznym podziemiu. Zwiedzający mogą zapoznać… » więcej 2016-12-05, godz. 17:28, Internowana nadzieja audycja Strach przed narodem Każda dobra historia musi mieć odpowiedni początek, zawiązanie akcji. Wobec czego trzeba się trochę bardziej cofnąć w czasie niż do 13 grudnia 1981 roku, bo przecież stan wojenny był efektem a nie przyczyną walki z tzw. władzą… » więcej 2016-12-05, godz. 10:21, Wiadomości z regionu "Internowana nadzieja". Poczta podziemna opolskiej Solidarności - wystawa na uniwersytecie Radio Opole z okazji zbliżającej się 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowało cykl wydarzeń o charakterze historyczno - edukacyjnym pod hasłem 'Internowana nadzieja'. » więcej 2016-12-05, godz. 09:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Andrzejem Koziarem oraz komentarz Bogusława Bardona Andrzej Koziar, historyk z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej W rozmowie 'W cztery oczy' Andrzej Koziar z IPN opowiedział o edukacyjnych walorach wystawy 'Podziemna Poczta Solidarności', która zostanie otwarta dziś (5.12)… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »