Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-12, 11:20 Autor: Justyna Krzyżanowska

Wydarzenia bydgoskie

Opolanie na zjeździe "Solidarności" [fot. Domena publiczna]
Opolanie na zjeździe "Solidarności" [fot. Domena publiczna]
Po etapie organizacji NSZZ Solidarność nadszedł czas codziennej związkowej pracy. Najbardziej spektakularnymi wydarzeniami tego okresu były: odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku, wizyta delegacji „Solidarności” u Jana Pawła II, wydarzenia bydgoskie oraz pierwszy krajowy zjazd „Solidarności”.
Dzięki ogromnemu entuzjazmowi społeczeństwa bardzo szybko rozwijały się struktury powstającej „Solidarności”. Polacy uwierzyli, że nareszcie jest szansa na demokratyzację kraju. Jednak władze PRL nie zamierzały spokojnie patrzeć na rozmontowywanie swojej dominacji. Mając do dyspozycji administrację, służbę bezpieczeństwa, milicję i wojsko rozpoczęto przeciwko działaczom powstającego związku szereg działań: od inwigilacji, poprzez pozyskiwanie ich w charakterze tajnych współpracowników, a skończywszy na trwających intensywnych przygotowaniach do stanu wojennego.

Do najgłośniejszych wydarzeń między powstaniem Solidarności a wprowadzeniem stanu wojennego doszło w Polsce 19 marca 1981 r. Tego dnia funkcjonariusze milicji i Służby Bezpieczeństwa siłą usunęli z sali obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy delegację „Solidarności” i brutalnie pobili trzech delegatów: Jana Rulewskiego, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza.

Jednym z kluczowych kierunków działań władz było inicjowanie konfliktów wewnątrz „Solidarności” oraz tworzenie napięć na linii „Solidarność” – rząd. Wykorzystywano do tego takie okazje jak starania o rejestrację Niezależnego Zrzeszenia Studentów czy „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Największe napięcie wywołała sprawa wolnych sobót, które w myśl porozumień z 3 września w Jastrzębiu miały być wprowadzone od 1 października. Władze zwlekały z realizacją tego postulatu publikując kontrowersyjne projekty rozporządzeń w tej sprawie. Wszystko to służyło propagandzie obarczającej winą za napięcia działaczy „Solidarności” a co za tym idzie usprawiedliwieniu przygotowywanego stanu wojennego.
Internowana nadzieja odc. 6

Zobacz także

2016-12-14, godz. 11:12, Patronaty - polecamy W 35. rocznicę stanu wojennego - konferencja w Archiwum Państwowym w Opolu Na czym polega rola archiwistów w uczeniu historii w oparciu o zebrane materiały na temat stanu wojennego, zastanowią się uczestnicy konferencji, którą organizuje w najbliższy piątek (16.12) Archiwum Państwowe w Opolu we współpracy… » więcej 2016-12-14, godz. 10:15, Patronaty - polecamy Józef Skrzek z wyjątkowym koncertem w Studiu M Radia Opole [ZDJĘCIA] Radio Opole zaprasza na recital Józefa Skrzeka, założyciela SBB, jednego z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego. Artysta zaprezentuje w Studiu M swój dorobek muzyczny i najnowszą płytę „Kolędy… » więcej 2016-12-13, godz. 23:05, Kultura i rozrywka "Ocenzurowane lata" okazją do przypomnienia najnowszej historii Pieśni stanu wojennego, wiersze, które wtedy powstały i karty z historii Solidarności przypomnieli harcerze z ZHR w Opolu. Podczas spotkania harcerze jednych uczyli najnowszej historii, innym przypominali to, co działo się w naszym kraju… » więcej 2016-12-13, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Gra miejska przybliżyła młodzieży atmosferę stanu wojennego Zrywanie obwieszczeń informujących o wprowadzeniu stanu wojennego, ucieczka przed milicjantem czy odszukanie punktu kontaktowego w sklepie kolonialnym. » więcej 2016-12-13, godz. 11:20, Internowana nadzieja audycja Enklawa wolności 35 lat temu o poranku, gdy w całym kraju tryumfy święciły wojskowe grupy operacyjne zaprowadzające władzę Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego w małym miasteczku pod czeską granicą wciąż trwał karnawał Solidarności. Tym miasteczkiem… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »