Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-06, 11:20 Autor: Bolesław Bezeg (oprac. Barbara Więcek)

Policzyliśmy się

Jak to się stało, że pod bokiem Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa powstał 10-milionowy związek zawodowy, który miał na tyle mocy, by upominać się o interesy pracownicze i narodowe? Dlaczego właśnie w 1980 roku?
Warszawa 1979 [fot. Wikipedia]Polacy w swojej większości nigdy do końca nie pogodzili się z wprowadzonym w Polsce przy pomocy sowieckich wojsk socjalistycznym ustrojem. W ciągu 40 lat trwania PRL wiele razy dawali wyraz niezadowoleniu i niezgodzie na trwającą sytuację. Wymieńmy tylko te najbardziej znane protesty: Poznań 1956, Warszawa i Wrocław 1968, Wybrzeże 1970, Ursus i Radom 1976. Wszystkie te protesty zostały krwawo i boleśnie stłumione. Dlaczego właśnie w 1980 roku protestujący i opozycjoniści odnieśli sukces?

Odpowiedzi na to pytanie jest kilka, ale większość z nich ostatecznie prowadzi do postaci znanej jako papież Jan Paweł II. Choć wybór kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową członkowie komunistycznej elity PRL starali się lansować jako polski sukces porównywalny do medalu na olimpiadzie, to prywatnie nie było im do śmiechu. Opozycja w Polsce zyskała oparcie w autorytecie o światowym zasięgu, któremu sprawy polskie nie były obojętne. Jednocześnie autorytet ten pozostawał poza zasięgiem komunistycznego aparatu represji.

Nie można było też polskiemu papieżowi odmówić przyjazdu do Polski, a przecież wiadomo było, że taka wizyta wzmocni opozycyjne nastroje. I tak się też stało. W czerwcu roku 1979 papież Jan Paweł II przyjechał do Polski. To co wydarzyło się dalej jedni nazywają cudem, a drudzy naturalną konsekwencją papieskiej wizyty. Choć reżimowa telewizja starannie omijała przybyłe na papieskie msze tłumy, ludzie zdołali się zobaczyć i policzyć. Świadomość, że podobnie myślących jest wielu dodawała odwagi.

Felieton jest prezentowany w ramach cyklu Bolesława Bezega „Internowana nadzieja”. Audycja jest częścią projektu o tym samym tytule.

Zdjęcie: Warszawa 1979,Wikipedia
Internowana nadzieja odc. 2.

Zobacz także

2016-12-12, godz. 15:56, Publicystyka w Radiu Opole Janusz Sanocki o swoim internowaniu w czasie stanu wojennego i obecnej Solidarności [FILM] - Lepiej stracić głowę niż twarz - tak o powodach oporu wobec władzy w czasie stanu wojennego mówił w Loży Radiowej poseł niezrzeszony Janusz Sanocki. Opolski parlamentarzysta, który na rok trafił do ośrodków internowania tłumaczył… » więcej 2016-12-12, godz. 11:20, Internowana nadzieja audycja Wydarzenia bydgoskie Po etapie organizacji NSZZ Solidarność nadszedł czas codziennej związkowej pracy. Najbardziej spektakularnymi wydarzeniami tego okresu były: odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku, wizyta delegacji „Solidarności”… » więcej 2016-12-10, godz. 17:46, Wiadomości z regionu Internowana nadzieja. Młodzi opolanie poznali realia czasów stanu wojennego Musieli zmierzyć się z 12 zadaniami. Między innymi z: obrzucaniem farbą obwieszczenia o ogłoszeniu stanu wojennego, zdobyciem pieniędzy na funkcjonowanie Solidarności, czy ułożenie patriotycznego wiersza. W Opolu z okazji zbliżającej… » więcej 2016-12-10, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczestnicy gry miejskiej "13 grudnia" wyruszyli sprzed Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wszyscy zostali podzieleni na drużyny, które wraz z harcerzami udały się do specjalnie przygotowanych dla nich punktów na mapie Opola. Akcja cieszy się zainteresowaniem w szczególności młodzieży szkolnej, która poprzez udział w… » więcej 2016-12-09, godz. 11:20, Internowana nadzieja audycja Powstaje MKZ Opole 19 września 1980 r. w wojewódzkiej kolumnie sanitarnej w Opolu odbyło się spotkanie, podczas którego wybrano pierwszy zarząd Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Opole. » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »