Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-14, 10:15 Autor: Tomasz Bazan/Wanda Kownacka

Józef Skrzek z wyjątkowym koncertem w Studiu M Radia Opole [ZDJĘCIA]

Józef Skrzek [fot. Marcin Tomaszuk/materiały artysty]
Józef Skrzek [fot. Marcin Tomaszuk/materiały artysty]
Radio Opole zaprasza na recital Józefa Skrzeka, założyciela SBB, jednego z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego. Artysta zaprezentuje w Studiu M swój dorobek muzyczny i najnowszą płytę „Kolędy 81-82”. Krążek wyjątkowy – w jego powstaniu przeszkodził stan wojenny. Choć nagrania kolęd i pastorałek zostały ukończone w 1982 roku, to na swoje wydanie czekały w archiwach Radia Opole ponad 30 lat!
Józef Skrzek nagrał w Radiu Opole kilka ważnych albumów razem z SBB i solo. W studiu nagraniowym naszej stacji zarejestrowano między innymi ścieżki do albumu „Welcome” z 1979 r., który został ostatecznie zmiksowany w Niemczech. Również u nas powstała ostatnia płyta klasycznego okresu działalności SBB, czyli „Memento z banalnym tryptykiem”.

Kilka lat temu Józef Skrzek poszukiwał w naszych archiwach niepublikowanych wcześniej nagrań, prób i zapisów demo. Udało się odnaleźć sporo zapomnianego materiału.

I tak dzięki autorskiemu wydawnictwu Skrzeka Viator, GAD Records i archiwalnym nagraniom znajdującym się w Radiu Opole ukazała się płyta „Skrzek / Kolędy 81-82”, na której usłyszymy najpiękniejsze kolędy i pastorałki w niezwykłych interpretacjach Józefa Skrzeka.

Nagrania, przeprowadzone w Radiu Opole (realizacja Władysław Gawroński), zaczęły się jesienią 1981 roku i choć zakończyły się latem 1982 r., do wydania płyty nie doszło. Przeszkodził w tym stan wojenny.

Na premierę trzeba było czekać blisko trzy dekady – płyta (wydawnictwo GAD Records na licencji Radia Opole) ukazała się 9 grudnia tego roku. Usłyszymy na niej kolędy i pastorałki w niezwykłych adaptacjach. Multiinstrumentalista Józef Skrzek wykorzystuje analogowe syntezatory Mooga, fortepian, organy piszczałkowe, ale też gitarę basową.

16 grudnia o godz. 18:00 w Studiu M Radia Opole rozpocznie się spotkanie z artystą. Sam koncert rozpocznie się o 19:00. Józef Skrzek zaprezentuje m.in. utwory z płyty "Kolędy 81-82". Recital poprzedzi rozmowa z Józefem Skrzekiem oraz Michałem Wilczyńskim – wydawcą ze studia GAD Records, którą poprowadzi w audycji „Rewiry kultury” Tomasz Zacharewicz. Zaproszenia do zdobycia w Radiu Opole – informacje już wkrótce w naszych audycjach i na Facebooku. Transmisja koncertu na naszej antenie.

Lista utworów na płycie „Kolędy 81-82”:
1. Dzisiaj w Betlejem
2. Ach ubogi w żłobie
3. Anioł pasterzom mówił
4. A wczora z wieczora
5. Bóg się rodzi
6. Narodził się Jezus
7. Cicha noc
8. Przybieżeli do Betlejem
9. Lulajże Jezuniu
10. Gdy się Chrystus rodzi
11. O gwiazdo betlejemska
12. Pójdźmy wszyscy do stajenki
13. Nie godniśmy Panie stanąć


Tomasz Bazan/Wanda Kownacka
http://skrzek.com/, http://gadrecords.pl/tag/jozef-skrzek, http://kultowenagrania.pl/ (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2016-12-05, godz. 21:30, Kultura i rozrywka Jan Pietrzak przypomniał swoje utwory. Ruszył projekt Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Artysta wystąpił dzisiaj (05.12) przed opolską publicznością. Koncert odbył się w ramach projektu 'Internowana nadzieja' w auli Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2016-12-05, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Walkę z komunizmem uwiecznili na znaczkach pocztowych. Wystawa na uniwersytecie [ZDJĘCIA] 'Poczta podziemna' to tytuł wystawy, która została otwarta w holu Uniwersytetu Opolskiego przy ulicy Oleskiej. Jest to zbiór znaczków, stempli, kopert, które produkowane były w antykomunistycznym podziemiu. Zwiedzający mogą zapoznać… » więcej 2016-12-05, godz. 17:28, Internowana nadzieja audycja Strach przed narodem Każda dobra historia musi mieć odpowiedni początek, zawiązanie akcji. Wobec czego trzeba się trochę bardziej cofnąć w czasie niż do 13 grudnia 1981 roku, bo przecież stan wojenny był efektem a nie przyczyną walki z tzw. władzą… » więcej 2016-12-05, godz. 10:21, Wiadomości z regionu "Internowana nadzieja". Poczta podziemna opolskiej Solidarności - wystawa na uniwersytecie Radio Opole z okazji zbliżającej się 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowało cykl wydarzeń o charakterze historyczno - edukacyjnym pod hasłem 'Internowana nadzieja'. » więcej 2016-12-05, godz. 09:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Andrzejem Koziarem oraz komentarz Bogusława Bardona Andrzej Koziar, historyk z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej W rozmowie 'W cztery oczy' Andrzej Koziar z IPN opowiedział o edukacyjnych walorach wystawy 'Podziemna Poczta Solidarności', która zostanie otwarta dziś (5.12)… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »