Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-06, 11:00 Autor: Roman Juranek

Jan Pietrzak w Opolu. "Mówię, co chcę, występuję tam, gdzie mnie zapraszają"

Koncert Jana Pietrzaka w Opolu w ramach "Internowana nadzieja" [fot. Marcin Skomudek]
Koncert Jana Pietrzaka w Opolu w ramach "Internowana nadzieja" [fot. Marcin Skomudek]
Koncert odbył się wczoraj (05.12) w auli Uniwersytetu Opolskiego w ramach projektu Radia Opole "Internowana nadzieja". Dzisiaj Jan Pietrzak był gościem gościem porannych rozmów w radiu.
Twórca kabaretowy w rozmowie "W cztery oczy" wspominał słynny opolski koncert z 1981 roku, w którym wraz z tysiącami opolan wyśpiewał nad ranem kultową pieśń "Żeby Polska była Polską".

- To było niezwykłe przeżycie - mówił Pietrzak. - Okazało się, że wszystko co robiłem w małych piwnicach, podejrzanych miejscach, na półlegalnie albo nielegalnie, że to wyskoczyło na dużą estradę i dotarło do milionów Polaków.

Jan Pietrzak dodał, że skutki tego występu są dla niego odczuwane do dzisiaj. - Pamiętam jak dziś: w promieniach wschodzącego słońca o 6. rano kończyłem Kabareton, który trwał 6 godzin, w którym podsumowywaliśmy cały PRL, no i duży kawał "karnawału" Solidarności. Koncert wypadł tak dobrze, piosenka tak się wylansowała, że od tej pory jestem zakazany na festiwalach opolskich. To jest potwierdzenie mojego wielkiego sukcesu, a piosenka "Żeby Polska była Polską" nie cieszy się powodzeniem, a mój kabaret jest zakazany w telewizji od wielu lat.

Artysta w "Poglądach i osądach" dodał, że jego kabaret gra na bieżąco w całym kraju, ale dla własnej publiczności. - Tam występuje, gdzie mnie zapraszają. Gdzie są władze, które się nie boją głosu wolnego Polaka, który mówi, co chce. Na tym polega wolność, że ja mówię, co chcę, co mi ślina na język przyniesie - mówił Jan Pietrzak.
Jan Pietrzak1
Jan Pietrzak2
Jan Pietrzak3

Zobacz także

2016-12-12, godz. 15:56, Publicystyka w Radiu Opole Janusz Sanocki o swoim internowaniu w czasie stanu wojennego i obecnej Solidarności [FILM] - Lepiej stracić głowę niż twarz - tak o powodach oporu wobec władzy w czasie stanu wojennego mówił w Loży Radiowej poseł niezrzeszony Janusz Sanocki. Opolski parlamentarzysta, który na rok trafił do ośrodków internowania tłumaczył… » więcej 2016-12-12, godz. 11:20, Internowana nadzieja audycja Wydarzenia bydgoskie Po etapie organizacji NSZZ Solidarność nadszedł czas codziennej związkowej pracy. Najbardziej spektakularnymi wydarzeniami tego okresu były: odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku, wizyta delegacji „Solidarności”… » więcej 2016-12-10, godz. 17:46, Wiadomości z regionu Internowana nadzieja. Młodzi opolanie poznali realia czasów stanu wojennego Musieli zmierzyć się z 12 zadaniami. Między innymi z: obrzucaniem farbą obwieszczenia o ogłoszeniu stanu wojennego, zdobyciem pieniędzy na funkcjonowanie Solidarności, czy ułożenie patriotycznego wiersza. W Opolu z okazji zbliżającej… » więcej 2016-12-10, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczestnicy gry miejskiej "13 grudnia" wyruszyli sprzed Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wszyscy zostali podzieleni na drużyny, które wraz z harcerzami udały się do specjalnie przygotowanych dla nich punktów na mapie Opola. Akcja cieszy się zainteresowaniem w szczególności młodzieży szkolnej, która poprzez udział w… » więcej 2016-12-09, godz. 11:20, Internowana nadzieja audycja Powstaje MKZ Opole 19 września 1980 r. w wojewódzkiej kolumnie sanitarnej w Opolu odbyło się spotkanie, podczas którego wybrano pierwszy zarząd Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Opole. » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »