Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-06, 11:00 Autor: Roman Juranek

Jan Pietrzak w Opolu. "Mówię, co chcę, występuję tam, gdzie mnie zapraszają"

Koncert Jana Pietrzaka w Opolu w ramach "Internowana nadzieja" [fot. Marcin Skomudek]
Koncert Jana Pietrzaka w Opolu w ramach "Internowana nadzieja" [fot. Marcin Skomudek]
Koncert odbył się wczoraj (05.12) w auli Uniwersytetu Opolskiego w ramach projektu Radia Opole "Internowana nadzieja". Dzisiaj Jan Pietrzak był gościem gościem porannych rozmów w radiu.
Twórca kabaretowy w rozmowie "W cztery oczy" wspominał słynny opolski koncert z 1981 roku, w którym wraz z tysiącami opolan wyśpiewał nad ranem kultową pieśń "Żeby Polska była Polską".

- To było niezwykłe przeżycie - mówił Pietrzak. - Okazało się, że wszystko co robiłem w małych piwnicach, podejrzanych miejscach, na półlegalnie albo nielegalnie, że to wyskoczyło na dużą estradę i dotarło do milionów Polaków.

Jan Pietrzak dodał, że skutki tego występu są dla niego odczuwane do dzisiaj. - Pamiętam jak dziś: w promieniach wschodzącego słońca o 6. rano kończyłem Kabareton, który trwał 6 godzin, w którym podsumowywaliśmy cały PRL, no i duży kawał "karnawału" Solidarności. Koncert wypadł tak dobrze, piosenka tak się wylansowała, że od tej pory jestem zakazany na festiwalach opolskich. To jest potwierdzenie mojego wielkiego sukcesu, a piosenka "Żeby Polska była Polską" nie cieszy się powodzeniem, a mój kabaret jest zakazany w telewizji od wielu lat.

Artysta w "Poglądach i osądach" dodał, że jego kabaret gra na bieżąco w całym kraju, ale dla własnej publiczności. - Tam występuje, gdzie mnie zapraszają. Gdzie są władze, które się nie boją głosu wolnego Polaka, który mówi, co chce. Na tym polega wolność, że ja mówię, co chcę, co mi ślina na język przyniesie - mówił Jan Pietrzak.
Jan Pietrzak1
Jan Pietrzak2
Jan Pietrzak3

Zobacz także

2016-12-14, godz. 11:12, Patronaty - polecamy W 35. rocznicę stanu wojennego - konferencja w Archiwum Państwowym w Opolu Na czym polega rola archiwistów w uczeniu historii w oparciu o zebrane materiały na temat stanu wojennego, zastanowią się uczestnicy konferencji, którą organizuje w najbliższy piątek (16.12) Archiwum Państwowe w Opolu we współpracy… » więcej 2016-12-14, godz. 10:15, Patronaty - polecamy Józef Skrzek z wyjątkowym koncertem w Studiu M Radia Opole [ZDJĘCIA] Radio Opole zaprasza na recital Józefa Skrzeka, założyciela SBB, jednego z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego. Artysta zaprezentuje w Studiu M swój dorobek muzyczny i najnowszą płytę „Kolędy… » więcej 2016-12-13, godz. 23:05, Kultura i rozrywka "Ocenzurowane lata" okazją do przypomnienia najnowszej historii Pieśni stanu wojennego, wiersze, które wtedy powstały i karty z historii Solidarności przypomnieli harcerze z ZHR w Opolu. Podczas spotkania harcerze jednych uczyli najnowszej historii, innym przypominali to, co działo się w naszym kraju… » więcej 2016-12-13, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Gra miejska przybliżyła młodzieży atmosferę stanu wojennego Zrywanie obwieszczeń informujących o wprowadzeniu stanu wojennego, ucieczka przed milicjantem czy odszukanie punktu kontaktowego w sklepie kolonialnym. » więcej 2016-12-13, godz. 11:20, Internowana nadzieja audycja Enklawa wolności 35 lat temu o poranku, gdy w całym kraju tryumfy święciły wojskowe grupy operacyjne zaprowadzające władzę Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego w małym miasteczku pod czeską granicą wciąż trwał karnawał Solidarności. Tym miasteczkiem… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »