Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-06, 11:00 Autor: Roman Juranek

Jan Pietrzak w Opolu. "Mówię, co chcę, występuję tam, gdzie mnie zapraszają"

Koncert Jana Pietrzaka w Opolu w ramach "Internowana nadzieja" [fot. Marcin Skomudek]
Koncert Jana Pietrzaka w Opolu w ramach "Internowana nadzieja" [fot. Marcin Skomudek]
Koncert odbył się wczoraj (05.12) w auli Uniwersytetu Opolskiego w ramach projektu Radia Opole "Internowana nadzieja". Dzisiaj Jan Pietrzak był gościem gościem porannych rozmów w radiu.
Twórca kabaretowy w rozmowie "W cztery oczy" wspominał słynny opolski koncert z 1981 roku, w którym wraz z tysiącami opolan wyśpiewał nad ranem kultową pieśń "Żeby Polska była Polską".

- To było niezwykłe przeżycie - mówił Pietrzak. - Okazało się, że wszystko co robiłem w małych piwnicach, podejrzanych miejscach, na półlegalnie albo nielegalnie, że to wyskoczyło na dużą estradę i dotarło do milionów Polaków.

Jan Pietrzak dodał, że skutki tego występu są dla niego odczuwane do dzisiaj. - Pamiętam jak dziś: w promieniach wschodzącego słońca o 6. rano kończyłem Kabareton, który trwał 6 godzin, w którym podsumowywaliśmy cały PRL, no i duży kawał "karnawału" Solidarności. Koncert wypadł tak dobrze, piosenka tak się wylansowała, że od tej pory jestem zakazany na festiwalach opolskich. To jest potwierdzenie mojego wielkiego sukcesu, a piosenka "Żeby Polska była Polską" nie cieszy się powodzeniem, a mój kabaret jest zakazany w telewizji od wielu lat.

Artysta w "Poglądach i osądach" dodał, że jego kabaret gra na bieżąco w całym kraju, ale dla własnej publiczności. - Tam występuje, gdzie mnie zapraszają. Gdzie są władze, które się nie boją głosu wolnego Polaka, który mówi, co chce. Na tym polega wolność, że ja mówię, co chcę, co mi ślina na język przyniesie - mówił Jan Pietrzak.
Jan Pietrzak1
Jan Pietrzak2
Jan Pietrzak3

Zobacz także

2016-12-20, godz. 14:46, Internowana nadzieja audycja Finał projektu „Internowana nadzieja” Zakończył się projekt edukacyjny Radia Opole pt. „Internowana nadzieja” przygotowany w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Ostatnimi akcentami projektu była konferencja naukowa pt. „35. rocznica wprowadzenia stanu… » więcej 2016-12-16, godz. 21:55, Kultura i rozrywka Legenda polskiego rocka Józef Skrzek wystąpił w Studiu M Radia Opole Współzałożyciel kultowego zespołu SBB Józef Skrzek wystąpił dziś (16.12) w studiu M Radia Opole. Był to koncert wyjątkowy nie tylko ze względu na samego artystę, ale również repertuar. Oprócz klasycznych utworów z dorobku… » więcej 2016-12-16, godz. 15:13, Internowana nadzieja audycja Radio Solidarność Biografia Piotra Skrobotowicza - w latach 1980-81 przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego - mogłaby stanowić kanwę do sensacyjnego filmu. Dziś opowiem tylko o… » więcej 2016-12-15, godz. 15:40, Internowana nadzieja audycja SB-eckie kuszenie W chwili ogłoszenia stanu wojennego przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Opolu był Roman Kirstein. Oto jak potoczyły się wtedy jego losy. » więcej 2016-12-14, godz. 17:02, Internowana nadzieja audycja Stu internowanych Opolan Dla większości obywateli PRL stan wojenny rozpoczął się rankiem 13 grudnia 1981 roku, kiedy zorientowali się, że nie działają telewizory, a rozgłośnie radiowe nadają muzykę Szopena. Brak wiadomości w eterze przerywało co jakiś… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »