Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-10, 17:46 Autor: Mariusz Chałupnik

Internowana nadzieja. Młodzi opolanie poznali realia czasów stanu wojennego

Rozdanie nagród uczestnikom gry ulicznej "13 grudnia" [fot. Mariusz Chałupnik]
Rozdanie nagród uczestnikom gry ulicznej "13 grudnia" [fot. Mariusz Chałupnik]
Rozdanie nagród uczestnikom gry ulicznej "13 grudnia" [fot. Mariusz Chałupnik]
Rozdanie nagród uczestnikom gry ulicznej "13 grudnia" [fot. Mariusz Chałupnik]
Rozdanie nagród uczestnikom gry ulicznej "13 grudnia" [fot. Mariusz Chałupnik]
Rozdanie nagród uczestnikom gry ulicznej "13 grudnia" [fot. Mariusz Chałupnik]
Musieli zmierzyć się z 12 zadaniami. Między innymi z: obrzucaniem farbą obwieszczenia o ogłoszeniu stanu wojennego, zdobyciem pieniędzy na funkcjonowanie Solidarności, czy ułożenie patriotycznego wiersza. W Opolu z okazji zbliżającej się 35. rocznicy stanu wojennego odbyła się gra uliczna - "13 grudnia".
- Chcieliśmy przybliżyć młodym osobom, uczniom atmosferę tamtych czasów i pokazać im jak wówczas się żyło - mówi organizator, Grzegorz Pukas. - Jak się dyskutuje w domach, czy w ogóle o tamtych czasach, to zdania są podzielone, a młodzież nie zabiera głosu, bo mówi, że nie chce się mieszać w politykę. Natomiast my w taki sposób zabawny chcieliśmy pokazać atmosferę tamtych wydarzeń.

W grze udział wzięło ponad 40 osób, głównie uczniów szkół podstawowych. Przyznają, że dzięki niej poznali historię stanu wojennego, a przy tym dobrze się bawili.

- To była dobra dawka humoru i nauki - mówi Ludwika Gołaszewska-Siwiak, z III Opolskiej Drużyny Harcerek "Szara przystań". - Bardzo fajne było to, że miałyśmy okazję poznać wątki odnośnie stanu wojennego o których nigdy nie słyszałam. Do tego można było porozmawiać z ludźmi, którzy sami go przeżyli i opowiadali swoją historię. No i mogliśmy poznać jak to wyglądało w Opolu, bo tak naprawdę mało się zna lokalną historię.

Dzisiejsza gra miejska była częścią projektu Radia Opole - Internowana nadzieja, który został przygotowany z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W ramach projektu odbędzie się wiele: wystaw, konferencji oraz koncertów.
Grzegorz Pukas
Ludwika Gołaszewska-Siwiak

Zobacz także

2016-12-20, godz. 14:46, Internowana nadzieja audycja Finał projektu „Internowana nadzieja” Zakończył się projekt edukacyjny Radia Opole pt. „Internowana nadzieja” przygotowany w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Ostatnimi akcentami projektu była konferencja naukowa pt. „35. rocznica wprowadzenia stanu… » więcej 2016-12-16, godz. 21:55, Kultura i rozrywka Legenda polskiego rocka Józef Skrzek wystąpił w Studiu M Radia Opole Współzałożyciel kultowego zespołu SBB Józef Skrzek wystąpił dziś (16.12) w studiu M Radia Opole. Był to koncert wyjątkowy nie tylko ze względu na samego artystę, ale również repertuar. Oprócz klasycznych utworów z dorobku… » więcej 2016-12-16, godz. 15:13, Internowana nadzieja audycja Radio Solidarność Biografia Piotra Skrobotowicza - w latach 1980-81 przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego - mogłaby stanowić kanwę do sensacyjnego filmu. Dziś opowiem tylko o… » więcej 2016-12-15, godz. 15:40, Internowana nadzieja audycja SB-eckie kuszenie W chwili ogłoszenia stanu wojennego przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Opolu był Roman Kirstein. Oto jak potoczyły się wtedy jego losy. » więcej 2016-12-14, godz. 17:02, Internowana nadzieja audycja Stu internowanych Opolan Dla większości obywateli PRL stan wojenny rozpoczął się rankiem 13 grudnia 1981 roku, kiedy zorientowali się, że nie działają telewizory, a rozgłośnie radiowe nadają muzykę Szopena. Brak wiadomości w eterze przerywało co jakiś… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »