Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-05, 10:21 Autor: Roman Juranek

"Internowana nadzieja". Poczta podziemna opolskiej Solidarności - wystawa na uniwersytecie

Stan Wojenny - Inscenizacja w Opolu
Stan Wojenny - Inscenizacja w Opolu
Andrzej Koziar [fot. Barbara Więcek]
Andrzej Koziar [fot. Barbara Więcek]
Bogusław Bardon [fot. Barbara Więcek]
Bogusław Bardon [fot. Barbara Więcek]
Radio Opole z okazji zbliżającej się 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowało cykl wydarzeń o charakterze historyczno - edukacyjnym pod hasłem "Internowana nadzieja".
W ramach projektu w auli Uniwersytetu Opolskiego o godz. 19:00 wystąpi Jan Pietrzak. Przed koncertem, o godz. 18:00, otwarta zostanie wystawa zatytułowana "Poczta podziemna".

W "Poglądach i osądach" Bogusław Bardon, jeden z pierwszych liderów Solidarności w Opolu i współtwórca podziemnej poczty, mówił, że w tym okresie działała poczta Solidarności. Była również poczta poczta więzienna, internowanych. Znaczki były robione w więzieniach.

Jak powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Andrzej Koziar z opolskiej delegatury IPN, poczta podziemnej Solidarności nawiązywała do najlepszych tradycji dawnych poczt podziemnych naszego kraju, w tym poczty Legionów Polskich, czy poczty obozowej z czasów I wojny światowej

- Wyprodukowanie znaczka w celi było bardzo trudne, dlatego mówimy o fenomenie poczty podziemnej - tłumaczył nasz poranny gość Andrzej Koziar. - Internowani byli rewidowani, nie mogli mieć żadnych przyborów, papier też był zakazany. Nawet listy, grypsy były wykonywane na papierze pakunkowym. Dlatego tym bardziej powinniśmy doceniać ten fenomen. Na Opolszczyźnie internowani 13 grudnia osadzeni zostali w dwóch ośrodkach - w więzieniach - były to zakłady karne w Grodkowie i Nysie.

Projekt "Internowana nadzieja" potrwa do 16 grudnia. Szczegóły można znaleźć na naszej stronie internetowej.
Bogusław Bardon
Andrzej Koziar

Zobacz także

2016-12-08, godz. 11:31, Internowana nadzieja audycja Opolanie w Gdańsku 17 września 1980 r. w Gdańsku odbył się zjazd założycielski Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W obradach wzięło udział trzech delegatów z Opola. » więcej 2016-12-07, godz. 11:58, Internowana nadzieja audycja Powstaje „Solidarność” 6 września 1980 r. prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński przyjął przedstawicieli „Solidarności” z Lechem Wałęsą na czele. » więcej 2016-12-06, godz. 11:20, Internowana nadzieja audycja Policzyliśmy się Jak to się stało, że pod bokiem Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa powstał 10-milionowy związek zawodowy, który miał na tyle mocy, by upominać się o interesy pracownicze i narodowe? Dlaczego właśnie w 1980 roku? » więcej 2016-12-06, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Jan Pietrzak w Opolu. "Mówię, co chcę, występuję tam, gdzie mnie zapraszają" Koncert odbył się wczoraj (05.12) w auli Uniwersytetu Opolskiego w ramach projektu Radia Opole 'Internowana nadzieja'. Dzisiaj Jan Pietrzak był gościem gościem porannych rozmów w radiu. » więcej 2016-12-06, godz. 09:29, Poranna rozmowa Radia Opole Jan Pietrzak o działalności artystycznej i polityce W rozmowie 'W cztery oczy' Jan Pietrzak, satyryk, kabareciarz, pieśniarz, który gościł w Opolu w ramach naszego radiowego projektu 'Internowana nadzieja', opowiedział m.in. dlaczego telewizje wciąż nie chcą go pokazywać. Twierdził… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »