Radio Opole » Śladami Krzyżaków na Opolszczyźnie » Śladami Krzyżaków na Opolszczyźnie

Śladami Krzyżaków na Opolszczyźnie

2016-08-29, 14:04 Autor: Aneta Skomorowska

Magdalena Przysiężna-Pizarska o archeologicznym poszukiwaniu dokładnego miejsca bitwy pod Grunwaldem

Magdalena Przysiężna-Pizarska: Pola bitew są trudne do badania, bo niewiele po bitwie na nich zostaje
- Zostałam zaproszona do udziału w badaniach archeologicznych, które miałyby zawęzić krąg poszukiwań miejsca bitwy pod Grunwaldem. Z jednej strony wiadomo, gdzie ona była, z drugiej nie wiemy, gdzie były obozy polskie i krzyżackie - powiedziała dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Uniwersytetu Opolskiego. - Pola bitew są trudne do badania, bo niewiele po bitwie na nich zostaje. Okoliczna ludność, zbierała elementy zbroi i oręża, bo to im się przydawało - wyjaśniła.
Magdalena Przysiężna-Pizarska cz 1
Magdalena Przysiężna-Pizarska cz 2
Magdalena Przysiężna-Pizarska cz 3
Magdalena Przysiężna-Pizarska cz 4
- Nie udało się archeologicznie ustalić, gdzie wspomniane obozy się znajdowały - dodała. Jej zdaniem, rozwój nauki pozwoli kiedyś określić dokładne miejsce bitwy.

Już teraz nauka pozwala jednak określić skąd pochodzą znalezione szczątki.
- Badanie kości odpowiada na pytanie, gdzie żyła dana osoba, skąd się na dany teren przeprowadziła, co jadła i na co chorowała - powiedziała archeolog.

W latach 70-tych XX wieku naukowcy z Łodzi znaleźli spopielone szczątki na polu pod Grunwaldem. Oszacowali, że należą one do 200 uczestników bitwy. - Zdobycie grantu naukowego pozwoliłoby na ich zbadanie. Moglibyśmy powiedzieć, czy byli to na przykład mieszkańcy Śląska - wyjaśniła dr Przysiężna-Pizarska. - Odkrywając kolejne miejsca pochówku, nawet spopielonych szczątków, moglibyśmy dokładniej określić miejsce bitwy pod Grunwaldem - dodała.

Przypomnijmy, że dzisiaj na naszej antenie będzie wyemitowany pierwszy odcinek słuchowiska "Krzyżacy", udźwiękowionej powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Krzysztofa Czeczota. Serial będziemy prezentować od poniedziałku do piątku o godz. 17:20 (powtórki następnego dnia o 10:40), a w czwartki o 21:10 – dłuższa, 30-minutowa forma. Każdego z odcinków będzie można też wysłuchać na naszej stronie internetowej – do dwóch tygodni od antenowej premiery.

Zobacz także

12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »