Nasze radiowe słuchowisko "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza, zainspirowało dyrektora nyskiego muzeum Edwarda Hałajko do poszukiwania krzyżackich śladów w Nysie. I okazało się, że w obecnej siedzibie muzeum - w Pałacu Biskupim, niegdyś rezydowało kilku biskupów wrocławskich, którzy byli wielkimi mistrzami krzyżackimi.
- Obowiązywała zasada, że Krzyżak niekoniecznie musi być wyznania katolickiego, ale wielkim mistrzem krzyżackim może zostać wyłącznie katolik. I tak szukając w różnych materiałach natknąłem się aż na kilku wielkich mistrzów krzyżackich, którzy jako biskupi wrocławscy rezydowali w nyskim Pałacu Biskupim, w siedzibie obecnego Muzeum Powiatowego – mówi Edward Hałajko.
Dyrektor wymienia biskupa Karola Habsburga (1608–24), Leopolda Wilhelma Habsburga (1655-62) i Karola Józefa I Habsburga (1663-64). Potem, po przerwie, tytuł Mistrza Krzyżackiego miał także Franciszek Ludwik von Neuburg (1682-1732).
Ciekawostką jest także, iż brat rezydującego w Nysie biskupa Konrada IV – Konrad VII Biały, uczestniczył w bitwie pod Grunwaldem po stronie krzyżackiej i dostał się do polskiej niewoli.
- Teraz zastanawiam się nad wyeksponowaniem tej historycznej ciekawostki, będącej częścią dziejów zarówno naszej historii, jak i samego Pałacu Biskupiego – mówi Hałajko.