Radio Opole » Śladami Krzyżaków na Opolszczyźnie » Śladami Krzyżaków na Opolszczyźnie

Śladami Krzyżaków na Opolszczyźnie

2016-08-31, 21:00 Autor: Dorota Kłonowska

Nyskie rycerstwo rośnie w siłę. Największe przeżycie to Grunwald

Bitwa pod Grunwaldem [fot. Księstwo Nyskie]
Bitwa pod Grunwaldem [fot. Księstwo Nyskie]
Rycerze Księstwa Nyskiego pod Grunwaldem [fot.Księstwo Nyskie]
Rycerze Księstwa Nyskiego pod Grunwaldem [fot.Księstwo Nyskie]
Coraz więcej nysan sięga do historii, zakłada zbroje czy mundury i w taki sposób realizuje swoje pasje. Rosną szeregi Bractwa Rycerskiego Księstwa Nyskiego, które zrzesza rycerzy, damy i rzemieślników wykonujących przedmioty nawiązujące do tego okresu. Nyscy rycerze walczą na polach całej Europy – niejednokrotnie byli także pod Grunwaldem.
- Za największy sukces poczytujemy sobie udział w rocznicowej bitwie pod Grunwaldem w 2010 roku. Dopuszczono do niej jedynie 2,5 tysiąca żołnierzy, była ostra selekcja. My spełniliśmy wszystkie kryteria i walczyliśmy. Dopiero wtedy odczułem, co to znaczy bitwa pod Grunwaldem. Będąc w pełnym uzbrojeniu, które waży 40 kg, staliśmy pod lasem, w upale. To wielki wysiłek i także obawa, czy faktycznie przeżyjemy, czy nic się nie stanie. Nawzajem się wspieraliśmy i pilnowaliśmy – mówi Ryszard Pobożny herbu Złotokrzyż z Bractwa Rycerskiego.

Za rycerzami podążają też nyskie białogłowy, które gotują im potrawy na ognisku, tańczą średniowieczne tańce, podają wodę, opatrują rany.

- To przejście w inny świat, odskocznia od telefonu i telewizora, możliwość porozmawiania przy ognisku, a nie poprzez pocztę mailową – mówi nysanka Ewelina.

Bractwo Rycerskie Księstwo Nyskie dostało od miasta Wieżę Wrocławską. Tam się spotykają, ćwiczą, mają magazyn.

- Okres średniowiecza, to czas, w którym honor, szlachetność i braterstwo były najważniejsze – odwołujemy się do tych ideałów – mówią nyscy rycerze.

Dodajmy, że taki powiew historii proponujemy i my naszym słuchaczom. Od poniedziałku do piątku o 10.40 i 17.20 prezentujemy "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza w doborowej, artystycznej obsadzie.
Ryszard Pobożny herbu Złotokrzyż

Zobacz także

12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »