- Musimy się skupić na bezpieczeństwie energetycznym, bo to ważne dla przyszłości Polski - tłumaczy dr Tomasz Dukiewicz z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Na uczelni dyskutowano o zagrożeniach dla systemu bezpieczeństwa i synergii tych zagrożeń podczas międzynarodowej konferencji naukowej.
- Są głosy zaniepokojenia, że niestety nie realizujemy strategii, która została określona do roku 2013, jeżeli chodzi o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, o wygaszanie powoli naszych kopalni, a zastąpienie ich jakimiś alternatywnymi źródłami energii - mówi dr Dukiewicz.
Przesunięcie realizacji planów, m.in. budowy elektrowni atomowej, może skutkować w przyszłości karami dla Polski za emisję dwutlenku węgla, a to przełoży się na koszty energii i konkurencyjność, czyli na gospodarkę i obywateli. W związku z najbliższymi wydarzeniami w kraju duże znaczenie ma wzmacnianie bezpieczeństwa militarnego. Światowe Dni Młodzieży będą wyzwaniem także dla regionu opolskiego.
- Jeżeli będą pielgrzymki młodzieży, będą duże skupiska, to nie tylko zagrożenie terroryzmem, bo to również ewakuacja rannych czy chorych w przypadku jakiegoś zdarzenia, zasłabnięcia, porozumienia z pogotowiem i innymi służbami w tym zakresie, trzeba zapewnić plany dojazdu - to wszystko to ogrom pracy - dodaje Dukiewicz.
Na UO prowadzone są badania dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa w regionie. Problemami w aspekcie bezpieczeństwa społecznego są: alkoholizm, bezrobocie, handel narkotykami i przemoc.