Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2023-02-13, 17:26 Autor: Wiesław Kolbusz

Pamiętają, ale pomagają. Trudna polsko - ukraińska historia

Puźniki po napadzie bandy UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Puźniki po napadzie bandy UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
W Niemysłowicach koło Prudnika nadal żywa jest pamięć tragedii, która miała miejsce w nocy z 12 na 13 lutego roku. Ekspatrianci z tej wioski mieszkali wówczas w Puźnikach na Podolu. Ich rodzinną miejscowość spacyfikowała Ukraińska Powstańcza Armia.
Puźniki stały się głośne pod koniec ub.r. Władze ukraińskie wydały stronie polskiej zgodę na przeprowadzenie tam prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych.
Takich ekshumacji nie zapowiedziano natomiast w innych miejscach rzezi wołyńskiej. Sześć lat temu władze ukraińskie wydały zakaz ekshumacji szczątków polskich ofiar wołyńskiego ludobójstwa. Była to reakcja na zdemontowanie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. Pomnik ten postawiono bez wymaganych zezwoleń. Zgoda Ukraińców na prace poszukiwawcze w Puźnikach uznawana jest za znaczącą decyzję w sprawie upamiętnienia Polaków zamordowanych przez UPA. W tym roku obchodzona będzie 80. rocznica rzezi wołyńskiej, ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach podczas II wojny światowej. Co wydarzyło się na Kresach i jaki opolski wątek jest z tym związany? Jan Poniatyszyn.
Puźniki

Zobacz także

2024-04-11, godz. 14:39, ROD - artykuły Będzie odgórny "ban" na smartfony w szkołach? W niektórych placówkach zakaz już jest 'Na przerwach jest głośno, ale tak powinno być w szkole'. To słowa Adama Adamskiego, dyrektora szkoły podstawowej numer 1 w Oleśnie, gdzie uczniowie nie mogą spędzać wolnego czasu, wpatrując się w ekrany smartfonów. » więcej 2024-04-11, godz. 07:00, ROD - artykuły Środowiskowy Dom Samopomocy w Strzelcach Opolskich doczeka się rozbudowy Gmina Strzelce Opolskie otrzymała 1,2 mln zł dofinansowania na rozbudowę Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Habryki. » więcej 2024-04-10, godz. 18:00, ROD - artykuły Kobiety w polityce lokalnej - jak im poszło w wyborach? Mają siłę, charyzmę i przede wszystkimi chęć działania na różnych płaszczyznach. I nie chcą zostawiać tego pola tylko mężczyznom. » więcej 2024-04-10, godz. 16:11, ROD - artykuły Prof. Jacek Lipok - nowym rektorem Uniwersytetu Opolskiego Kandydatów było dwóch, wygrać mógł tylko jeden. Prof. Arkadiusz Nowak i prof. Jacek Lipok - to nazwiska naukowców, którzy zabiegali o stanowisko rektora Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2024-04-09, godz. 20:00, ROD - artykuły "Upolitycznione" rodziny, czyli kiedy nazwisko łączy i w życiu, i w polityce Zuzanna Donath-Kasiura i Andrzej Kasiura, Martyna i Paweł Nakonieczny, Alicja i Paweł Szymkowiczowie, ale i państwo Gęsiarzowie, Wilczyńscy czy Stawiarscy - wybory samorządowe kolejny raz pokazały, że rodzin angażujących się w lokalną… » więcej
19202122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »