Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2023-02-13, 17:26 Autor: Wiesław Kolbusz

Pamiętają, ale pomagają. Trudna polsko - ukraińska historia

Puźniki po napadzie bandy UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Puźniki po napadzie bandy UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
W Niemysłowicach koło Prudnika nadal żywa jest pamięć tragedii, która miała miejsce w nocy z 12 na 13 lutego roku. Ekspatrianci z tej wioski mieszkali wówczas w Puźnikach na Podolu. Ich rodzinną miejscowość spacyfikowała Ukraińska Powstańcza Armia.
Puźniki stały się głośne pod koniec ub.r. Władze ukraińskie wydały stronie polskiej zgodę na przeprowadzenie tam prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych.
Takich ekshumacji nie zapowiedziano natomiast w innych miejscach rzezi wołyńskiej. Sześć lat temu władze ukraińskie wydały zakaz ekshumacji szczątków polskich ofiar wołyńskiego ludobójstwa. Była to reakcja na zdemontowanie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. Pomnik ten postawiono bez wymaganych zezwoleń. Zgoda Ukraińców na prace poszukiwawcze w Puźnikach uznawana jest za znaczącą decyzję w sprawie upamiętnienia Polaków zamordowanych przez UPA. W tym roku obchodzona będzie 80. rocznica rzezi wołyńskiej, ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach podczas II wojny światowej. Co wydarzyło się na Kresach i jaki opolski wątek jest z tym związany? Jan Poniatyszyn.
Puźniki

Zobacz także

2024-12-04, godz. 16:10, ROD - artykuły Ministerialna wizytacja na terenach popowodziowych Nysę, Lewin Brzeski i Brzeg odwiedził dzisiaj Marcin Kierwiński, minister do spraw odbudowy po powodzi. » więcej 2024-12-03, godz. 19:00, ROD - artykuły Logistyka wyrusza pierwsza, a wraca ostatnia. Żołnierze podsumowali działania powodziowe Ponad 30 tysięcy przejechanych kilometrów, 100 tysięcy wydanych posiłków i przede wszystkim mnóstwo rąk do pracy. Tak w liczbach przedstawia się zaangażowanie opolskich logistyków w działania powodziowe oraz w operację Feniks… » więcej 2024-12-03, godz. 17:00, ROD - artykuły Uczniowie szkoły rolniczej w Bogdańczowicach poznawali systemy rolnictwa precyzyjnego Najpierw teoria, później praktyka przy ciągniku i w polu. Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach obok Kluczborka brali dziś udział w warsztatach dotyczących systemów rolnictwa precyzyjnego. » więcej 2024-12-02, godz. 16:30, ROD - artykuły Będzie referendum ws. farm wiatrowych w gminie Głubczyce Referendum zadecyduje o tym, czy w gminie Głubczyce powstanie farma wiatrowa. Taką informację przekazał dzisiaj (02.12) Radiu Opole Adam Krupa, burmistrz Głubczyc. Plany tej inwestycji od początku wzbudzają spore emocje wśród mieszkańców… » więcej 2024-12-02, godz. 16:30, ROD - artykuły Braki kadrowe w służbie zdrowia. Na ratunek stypendia dla studentów Kolejnych 40 studentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego będzie pobierać stypendia przyznane przez marszałka regionu. Trwający kilka lat program ma rozwiązać problem braku kadry lekarskiej w opolskich placówkach medycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »