Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2023-02-13, 17:26 Autor: Wiesław Kolbusz

Pamiętają, ale pomagają. Trudna polsko - ukraińska historia

Puźniki po napadzie bandy UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Puźniki po napadzie bandy UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
W Niemysłowicach koło Prudnika nadal żywa jest pamięć tragedii, która miała miejsce w nocy z 12 na 13 lutego roku. Ekspatrianci z tej wioski mieszkali wówczas w Puźnikach na Podolu. Ich rodzinną miejscowość spacyfikowała Ukraińska Powstańcza Armia.
Puźniki stały się głośne pod koniec ub.r. Władze ukraińskie wydały stronie polskiej zgodę na przeprowadzenie tam prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych.
Takich ekshumacji nie zapowiedziano natomiast w innych miejscach rzezi wołyńskiej. Sześć lat temu władze ukraińskie wydały zakaz ekshumacji szczątków polskich ofiar wołyńskiego ludobójstwa. Była to reakcja na zdemontowanie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. Pomnik ten postawiono bez wymaganych zezwoleń. Zgoda Ukraińców na prace poszukiwawcze w Puźnikach uznawana jest za znaczącą decyzję w sprawie upamiętnienia Polaków zamordowanych przez UPA. W tym roku obchodzona będzie 80. rocznica rzezi wołyńskiej, ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach podczas II wojny światowej. Co wydarzyło się na Kresach i jaki opolski wątek jest z tym związany? Jan Poniatyszyn.
Puźniki

Zobacz także

2023-02-08, godz. 17:44, ROD - artykuły Rośnie liczna dzieci ze spektrum autyzmu To oznacza, że szkoły i przedszkola notują coraz więcej uczniów z tym zaburzeniem. Do rodziców należy wybór czy chcą by ich dzieci uczyły się w szkołach specjalnych czy publicznych np. z oddziałami integracyjnymi. » więcej 2023-02-07, godz. 17:46, ROD - artykuły Jak poprawić los osób z niepełnosprawnością intelektualną? Fundacja L'Arche z Opola chce rozmawiać o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną, żeby wspólnie zastanowić się, jakie działania można podjąć w Opolu, aby takim osobom żyło się tutaj lepiej. » więcej 2023-02-07, godz. 17:42, ROD - artykuły Szukamy gwiazd sportu Od pół roku w szkołach województwa opolskiego i lubelskiego trwa pilotażowy program 'Sportowe talenty'. Jego celem jest wyszukiwanie wśród najmłodszych przyszłych mistrzów sportu. » więcej 2023-02-06, godz. 17:40, ROD - artykuły Taki niedźwiedź tylko w Raszowej, w Dańcu i w Krępnej Mieszkańcy wsi Raszowa w powiecie opolskim kontynuują wieloletnią tradycję wodzenia niedźwiedzia. Tutaj strój popularnego bera, z którym każda gospodyni powinna zatańczyć, wykonuje się z kilkudziesięciu metrów słomy. » więcej 2023-02-06, godz. 17:35, ROD - artykuły Mieszkańcy gminy Biała chcą przywrócenia nauki języka niemieckiego w pełnym wymiarze 1700 mieszkańców gminy Biała podpisało petycję do tamtejszego burmistrza. Sprawa dotyczy przywrócenia nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w wymiarze trzech godzin tygodniowo. » więcej
189190191192193194195
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »