Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2023-02-13, 17:26 Autor: Wiesław Kolbusz

Pamiętają, ale pomagają. Trudna polsko - ukraińska historia

Puźniki po napadzie bandy UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Puźniki po napadzie bandy UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
W Niemysłowicach koło Prudnika nadal żywa jest pamięć tragedii, która miała miejsce w nocy z 12 na 13 lutego roku. Ekspatrianci z tej wioski mieszkali wówczas w Puźnikach na Podolu. Ich rodzinną miejscowość spacyfikowała Ukraińska Powstańcza Armia.
Puźniki stały się głośne pod koniec ub.r. Władze ukraińskie wydały stronie polskiej zgodę na przeprowadzenie tam prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych.
Takich ekshumacji nie zapowiedziano natomiast w innych miejscach rzezi wołyńskiej. Sześć lat temu władze ukraińskie wydały zakaz ekshumacji szczątków polskich ofiar wołyńskiego ludobójstwa. Była to reakcja na zdemontowanie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. Pomnik ten postawiono bez wymaganych zezwoleń. Zgoda Ukraińców na prace poszukiwawcze w Puźnikach uznawana jest za znaczącą decyzję w sprawie upamiętnienia Polaków zamordowanych przez UPA. W tym roku obchodzona będzie 80. rocznica rzezi wołyńskiej, ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach podczas II wojny światowej. Co wydarzyło się na Kresach i jaki opolski wątek jest z tym związany? Jan Poniatyszyn.
Puźniki

Zobacz także

2023-01-24, godz. 17:04, ROD - artykuły Opolska skarbówka przeniosła się do nowej siedziby Choć działa już od grudnia, to dziś oficjalnie została otwarta i zaprezentowana. Mowa o nowej siedzibie Krajowej Administracji Skarbowej oraz II Urzędu Skarbowego w Opolu. » więcej 2023-01-24, godz. 16:55, ROD - artykuły Od bitwy pod Byczyną minęło 435 lat. Nadal nie odkryto wszystkich związanych z nią tajemnic Dokładnie 435 lat temu hetman Jan Zamoyski rozgromił w okolicach Byczyny wojska Maksymiliana trzeciego Habsburga. Był to element walki o tron polski po śmierci Stefana Batorego. » więcej 2023-01-24, godz. 16:51, ROD - artykuły W Nysie mają pomysł na zagospodarowanie terenu pod wiaduktem. Dziś to miejsce nie kojarzy się dobrze To miejsce na co dzień straszy i słusznie uznawane jest przez wielu mieszkańców Nysy jako jedno z najbrzydszych na mapie miasta. Mowa o przestrzeni znajdującej się pod wiaduktem przy ul. Piłsudskiego. » więcej 2023-01-24, godz. 16:51, ROD - artykuły Nowoczesna technologia pomaga poznawać języki i nowe miejsca Na WF-ie biegają po plaży, na angielskim odwiedzają Londyn - takie możliwości daje uczniom Zespołu Szkół im. Bolesława Chrobrego w Niemodlinie sprzęt pozyskany z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'. » więcej 2023-01-23, godz. 23:02, ROD - artykuły Czym jest sepsa i czy można jej zapobiec? pneumokoki. Mowa o sepsie, na którą może zapaść każda osoba o obniżonej odporności niezależnie od płci i wieku. » więcej
177178179180181182183
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »