Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2022-08-09, 16:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Brama na szlaku z Europy nad Bałtyk. To właśnie Branice, gdzie dotarła akcja 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO

Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Nasza wakacyjna plenerowa akcja dotarła na granice województwa opolskiego. A dokładnie do leżących na pograniczu polsko-czeskim Branic.
Nazwa Branice pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z 1278 roku, jako Branicz - to nazwa czeska pochodząca od wyrazu bana - brama, wał obronny, szaniec. Bo też Branice były osadą obronną na ważnym szlaku z południa Europy nad Bałtyk.

W rolę przewodnika po współczesnych Branicach wcielił się Grzegorz Frankowski.

My zaś jak zawsze przy tej okazji sięgnęliśmy do archiwum Radia Opole. W 1973 roku redaktor polskiego radia Antoni Lach odwiedził Branice, by porozmawiać o federacjach w gminach, tu przy Gminnej Spółdzielni w Branicach. Mowa jest o duuużych pieniądzach.

Branice zakotwiczyły się w świadomości mieszkańców regionu jako miejsce leczenia osób chorych psychicznie. Tamtejszy szpital powstał pod koniec XIX wieku. Był miastem we wsi. Miał swoją elektrownię, piekarnię, zakład rzeźniczy. W leczeniu pomagać miała praca. Jednostka przez ponad 100 lat działalności ewaluowała. Metody leczenia zmieniały się i zmieniają. W 1981 roku odwiedziła szpital z mikrofonem red. Danuta Starzec. Zatrzymajmy się tu na chwilę, gdzie do głosu dochodzą założenia nowej terapii środowiskowej.

Szpital pracuje do dziś. To nowoczesna jednostka pomagająca chorym. Działa tam również ZOL, Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz oddział rehabilitacji neurologicznej.
Radio Opole w Branicach [autor: Grzegorz Frankowski]
Red. Antoni Lach w Gminnej Spółdzielni w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1973]
Z wizytą w szpitalu w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1981]

Zobacz także

2022-10-05, godz. 17:10, RTT - artykuły Znicze i kwiaty w górę. 1 listopada zapowiada się dużo droższy niż przed rokiem. Niecały miesiąc przed Wszystkimi Świętymi zaglądamy do sklepów znajdujących się przy cmentarzach, do hurtowni, producentów i dystrybutorów zniczy. » więcej 2022-10-05, godz. 16:59, RTT - artykuły Archeolodzy wrócili do odkrywania tajemnic opolskiej katedry. Oprócz szczątków i cennych przedmiotów, udało im się też znaleźć pewne elementy architektoniczne. » więcej 2022-10-05, godz. 16:46, RTT - artykuły Idą oszczędności. Przedsiębiorcy, samorządowcy oraz instytucje otoczenia biznesu o przygotowaniach do 2023 roku. Konferencję, pt. 'Kompas gospodarczy w sercu Opolszczyzny' zorganizowano na zamku w Mosznej z inicjatywy Opolskiej Izby Gospodarczej i Starostwa Powiatowego w Krapkowicach. » więcej 2022-10-04, godz. 16:46, RTT - artykuły 400 żołnierzy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier ćwiczy na poligonie w Winowie To ćwiczenia dowódczo-sztabowe, które zorganizowała 10 Opolska Brygada Logistyczna; za pomocą kontenerów i namiotów zasilanych agregatami zbudowano całe miasteczko - jest stanowisko dowodzenia, stołówka, pralnia, a nawet stacja uzdatniania… » więcej 2022-10-04, godz. 16:17, RTT - artykuły Rośnie zainteresowanie drewnem opałowym w Otmuchowie Coraz więcej osób jest zainteresowanych kupnem drewna opałowego od Urzędu Gminy w Otmuchowie. Taką informację przekazał burmistrz miasta. Zaznaczył również, że w związku z trudną sytuacją na rynkach energetycznych umożliwi odkup… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »