Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2022-08-09, 16:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Brama na szlaku z Europy nad Bałtyk. To właśnie Branice, gdzie dotarła akcja 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO

Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Nasza wakacyjna plenerowa akcja dotarła na granice województwa opolskiego. A dokładnie do leżących na pograniczu polsko-czeskim Branic.
Nazwa Branice pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z 1278 roku, jako Branicz - to nazwa czeska pochodząca od wyrazu bana - brama, wał obronny, szaniec. Bo też Branice były osadą obronną na ważnym szlaku z południa Europy nad Bałtyk.

W rolę przewodnika po współczesnych Branicach wcielił się Grzegorz Frankowski.

My zaś jak zawsze przy tej okazji sięgnęliśmy do archiwum Radia Opole. W 1973 roku redaktor polskiego radia Antoni Lach odwiedził Branice, by porozmawiać o federacjach w gminach, tu przy Gminnej Spółdzielni w Branicach. Mowa jest o duuużych pieniądzach.

Branice zakotwiczyły się w świadomości mieszkańców regionu jako miejsce leczenia osób chorych psychicznie. Tamtejszy szpital powstał pod koniec XIX wieku. Był miastem we wsi. Miał swoją elektrownię, piekarnię, zakład rzeźniczy. W leczeniu pomagać miała praca. Jednostka przez ponad 100 lat działalności ewaluowała. Metody leczenia zmieniały się i zmieniają. W 1981 roku odwiedziła szpital z mikrofonem red. Danuta Starzec. Zatrzymajmy się tu na chwilę, gdzie do głosu dochodzą założenia nowej terapii środowiskowej.

Szpital pracuje do dziś. To nowoczesna jednostka pomagająca chorym. Działa tam również ZOL, Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz oddział rehabilitacji neurologicznej.
Radio Opole w Branicach [autor: Grzegorz Frankowski]
Red. Antoni Lach w Gminnej Spółdzielni w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1973]
Z wizytą w szpitalu w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1981]

Zobacz także

2022-03-18, godz. 16:00, ROD - artykuły Prezentacja broni, strzelanie, musztra. Resort edukacji chce wprowadzić w szkołach elementy przysposobienia obronnego Prezentacja broni, strzelanie, musztra - resort edukacji chce od września wprowadzić w szkołach elementy przysposobienia obronnego. Tego typu przedmiotu w szkołach nie ma od bardzo wielu lat, ale minister edukacji Przemysław Czarnek podkreśla… » więcej 2022-03-17, godz. 17:15, ROD - artykuły Opolski Caritas pomaga uchodźcom z Ukrainy Od wybuchu wojny w Ukrainie Caritas włącza się w pomoc dla uchodźców i osób, które pozostały za naszą wschodnią granicą. Spośród 44 Caritas Diecezjalnych w kraju, opolski oddział przyjął największą liczbę sierot z Ukrainy… » więcej 2022-03-16, godz. 16:00, ROD - artykuły Uchodźcy z Ukrainy wyrabiają PESEL. Gigantyczna kolejka w i przed ratuszem w Opolu Uchodźcy z Ukrainy, którzy wjechali przez polskie przejścia graniczne po 24 lutego, mogą od dzisiaj (16.03) starać się o numer PESEL. Pozwoli on na otrzymanie świadczeń socjalnych, dostęp do służby zdrowia i podjęcie zatrudnie… » więcej 2022-03-15, godz. 16:00, ROD - artykuły Wypalanie traw i nieużytków. Wiosenna plaga na Opolszczyźnie Straż pożarna apeluje o niewypalanie traw. Od początku roku opolscy strażacy wyjeżdżali do tego typu pożarów ponad 300 razy, tylko w marcu 240 razy. Do jednego z najbardziej niebezpiecznych zdarzeń doszło wczoraj (14.03) w Szydłowie… » więcej 2022-03-15, godz. 16:00, ROD - artykuły Głubczyce: jest wniosek o likwidację pomników czerwonoarmistów Po Brzegu teraz mieszkańcy Głubczyc sygnalizują, że najchętniej pozbyliby się z przestrzeni miejskiej dwóch upamiętnień czerwonoarmistów. Oba mają formę obelisków. Pierwszy z figurą sowieckiego żołnierza, drugi - zwieńczony… » więcej
272273274275276277278
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »