Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2022-08-09, 16:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Brama na szlaku z Europy nad Bałtyk. To właśnie Branice, gdzie dotarła akcja 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO

Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Nasza wakacyjna plenerowa akcja dotarła na granice województwa opolskiego. A dokładnie do leżących na pograniczu polsko-czeskim Branic.
Nazwa Branice pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z 1278 roku, jako Branicz - to nazwa czeska pochodząca od wyrazu bana - brama, wał obronny, szaniec. Bo też Branice były osadą obronną na ważnym szlaku z południa Europy nad Bałtyk.

W rolę przewodnika po współczesnych Branicach wcielił się Grzegorz Frankowski.

My zaś jak zawsze przy tej okazji sięgnęliśmy do archiwum Radia Opole. W 1973 roku redaktor polskiego radia Antoni Lach odwiedził Branice, by porozmawiać o federacjach w gminach, tu przy Gminnej Spółdzielni w Branicach. Mowa jest o duuużych pieniądzach.

Branice zakotwiczyły się w świadomości mieszkańców regionu jako miejsce leczenia osób chorych psychicznie. Tamtejszy szpital powstał pod koniec XIX wieku. Był miastem we wsi. Miał swoją elektrownię, piekarnię, zakład rzeźniczy. W leczeniu pomagać miała praca. Jednostka przez ponad 100 lat działalności ewaluowała. Metody leczenia zmieniały się i zmieniają. W 1981 roku odwiedziła szpital z mikrofonem red. Danuta Starzec. Zatrzymajmy się tu na chwilę, gdzie do głosu dochodzą założenia nowej terapii środowiskowej.

Szpital pracuje do dziś. To nowoczesna jednostka pomagająca chorym. Działa tam również ZOL, Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz oddział rehabilitacji neurologicznej.
Radio Opole w Branicach [autor: Grzegorz Frankowski]
Red. Antoni Lach w Gminnej Spółdzielni w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1973]
Z wizytą w szpitalu w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1981]

Zobacz także

2022-06-02, godz. 16:30, ROD - artykuły Ćwierćwiecze odnowy - co się zmieniło? Obszary wiejskie stanowią ponad 92 procent naszego województwa. Coraz więcej osób decyduje się przenieść z miasta na wieś, ale właśnie tu rodzi się pytanie, czy nasze wioski są na tyle rozwinięte, aby żyło się w nich dobrz… » więcej 2022-06-02, godz. 16:00, ROD - artykuły Obwodnica Zawady - dyskusja trwa Trwają spory dotyczące przebiegu obwodnicy Zawady. do naszej redakcji dotarły kolejne prośby o interwencję. W sprawę mamy zainteresowane dwie gminy, a do rozważenia przynajmniej osiem wariantów. Dlaczego przynajmniej? Dlatego, że… » więcej 2022-06-01, godz. 16:30, ROD - artykuły Certyfikat to potwierdzenie jakości - także w sporcie Na wyszkolenie dobrego sportowca składa się wiele czynników. Dodatkowe trudności pojawiają się, gdy mowa jest o grach zespołowych. Najpierw trzeba zachęcić do treningów tych najmłodszych. A jak to zrobić? No najlepiej przez zabawę… » więcej 2022-06-01, godz. 16:00, ROD - artykuły Sportowy Ład na Opolszczyźnie. Będą przebudowy, rozbudowy i ... nowe obiekty Modernizacja stadionów, budowa nowych boisk, hali gimnastycznej, kompleksów sportowych oraz remonty basenów, to inwestycje sportowe, jakie samorządy województwa opolskiego będą realizować z otrzymanych dotacji w ramach Rządowego Programu… » więcej 2022-05-31, godz. 16:15, ROD - artykuły Radni są za, ale czy znajdą się pieniądze? Co z brzeskim pomnikiem ku czci żołnierzy Armii Czerwonej Brzescy radni chcą usunięcia monumentu ku czci żołnierzy Armii Czerwonej. Wyrazili taką wolę na ostatniej sesji rady miejskiej. Ten obiekt potocznie nazywany pomnikiem ‘’hydraulika’’ jest częścią brzeskiego krajobrazu od 50… » więcej
258259260261262263264
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »