Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2022-08-09, 16:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Brama na szlaku z Europy nad Bałtyk. To właśnie Branice, gdzie dotarła akcja 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO

Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Nasza wakacyjna plenerowa akcja dotarła na granice województwa opolskiego. A dokładnie do leżących na pograniczu polsko-czeskim Branic.
Nazwa Branice pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z 1278 roku, jako Branicz - to nazwa czeska pochodząca od wyrazu bana - brama, wał obronny, szaniec. Bo też Branice były osadą obronną na ważnym szlaku z południa Europy nad Bałtyk.

W rolę przewodnika po współczesnych Branicach wcielił się Grzegorz Frankowski.

My zaś jak zawsze przy tej okazji sięgnęliśmy do archiwum Radia Opole. W 1973 roku redaktor polskiego radia Antoni Lach odwiedził Branice, by porozmawiać o federacjach w gminach, tu przy Gminnej Spółdzielni w Branicach. Mowa jest o duuużych pieniądzach.

Branice zakotwiczyły się w świadomości mieszkańców regionu jako miejsce leczenia osób chorych psychicznie. Tamtejszy szpital powstał pod koniec XIX wieku. Był miastem we wsi. Miał swoją elektrownię, piekarnię, zakład rzeźniczy. W leczeniu pomagać miała praca. Jednostka przez ponad 100 lat działalności ewaluowała. Metody leczenia zmieniały się i zmieniają. W 1981 roku odwiedziła szpital z mikrofonem red. Danuta Starzec. Zatrzymajmy się tu na chwilę, gdzie do głosu dochodzą założenia nowej terapii środowiskowej.

Szpital pracuje do dziś. To nowoczesna jednostka pomagająca chorym. Działa tam również ZOL, Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz oddział rehabilitacji neurologicznej.
Radio Opole w Branicach [autor: Grzegorz Frankowski]
Red. Antoni Lach w Gminnej Spółdzielni w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1973]
Z wizytą w szpitalu w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1981]

Zobacz także

2022-06-30, godz. 16:15, ROD - artykuły Kiedyś sprzedali, dziś odkupili. Co powstanie w budynku byłego dworca PKP w Głubczycach Niszczejący od wielu lat zabytkowy dworzec kolejowy w Głubczycach wrócił do zasobów miny. Żeby zapobiec całkowitej dewastacji samorząd odkupił budynek od prywatnego właściciela za 247 tys. złotych.   » więcej 2022-06-30, godz. 15:30, ROD - artykuły Głuchołazy na trasie wakacyjnej akcji Radia Opole i NTO Świętujemy w upale. Wakacyjny - urodzinowy tour pod hasłem '70 gmin na 70-lecie' oczywiście Radia Opole i NTO dziś dotarł do Głuchołaz. » więcej 2022-06-29, godz. 17:30, ROD - artykuły Technologia i sport. Naukowcy zaglądają głęboko w oczy piłkarzy Co to jest okulografia i jaki ma związek z piłką nożną? Na Politechnice Opolskiej przez trzy dni trwały specjalne badania, których celem jest śledzenie ruchów gałki ocznej, punktu skupienia wzroku i rozmiaru źrenicy zawodników. » więcej 2022-06-29, godz. 17:15, ROD - artykuły Moda na retro także w motoryzacji. Marzenie na 50. urodziny - Polonez W gospodarce liczy się eko, oszczędność i wydajność. Ale już w życiu prywatnym - tym powiedzmy motożyciu? » więcej 2022-06-29, godz. 16:45, ROD - artykuły Mini Miasto po raz 10. powstaje w Raszowej. Tu dzieci uczą się świata dorosłych Nie straszny im skwar i żar, który leje się z nieba. Tu robota wre. W Raszowej po raz 10. trwa budowa mini miasta dzieci. Z mikrofonem Radia Opole odwiedziła uczestników Maja Laksy. » więcej
251252253254255256257
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »