Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2022-08-09, 16:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Brama na szlaku z Europy nad Bałtyk. To właśnie Branice, gdzie dotarła akcja 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO

Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Nasza wakacyjna plenerowa akcja dotarła na granice województwa opolskiego. A dokładnie do leżących na pograniczu polsko-czeskim Branic.
Nazwa Branice pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z 1278 roku, jako Branicz - to nazwa czeska pochodząca od wyrazu bana - brama, wał obronny, szaniec. Bo też Branice były osadą obronną na ważnym szlaku z południa Europy nad Bałtyk.

W rolę przewodnika po współczesnych Branicach wcielił się Grzegorz Frankowski.

My zaś jak zawsze przy tej okazji sięgnęliśmy do archiwum Radia Opole. W 1973 roku redaktor polskiego radia Antoni Lach odwiedził Branice, by porozmawiać o federacjach w gminach, tu przy Gminnej Spółdzielni w Branicach. Mowa jest o duuużych pieniądzach.

Branice zakotwiczyły się w świadomości mieszkańców regionu jako miejsce leczenia osób chorych psychicznie. Tamtejszy szpital powstał pod koniec XIX wieku. Był miastem we wsi. Miał swoją elektrownię, piekarnię, zakład rzeźniczy. W leczeniu pomagać miała praca. Jednostka przez ponad 100 lat działalności ewaluowała. Metody leczenia zmieniały się i zmieniają. W 1981 roku odwiedziła szpital z mikrofonem red. Danuta Starzec. Zatrzymajmy się tu na chwilę, gdzie do głosu dochodzą założenia nowej terapii środowiskowej.

Szpital pracuje do dziś. To nowoczesna jednostka pomagająca chorym. Działa tam również ZOL, Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz oddział rehabilitacji neurologicznej.
Radio Opole w Branicach [autor: Grzegorz Frankowski]
Red. Antoni Lach w Gminnej Spółdzielni w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1973]
Z wizytą w szpitalu w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1981]

Zobacz także

2024-07-02, godz. 16:30, ROD - artykuły Cenne znaleziska archeologiczne w Nysie Kettlebell, czyli dziś kojarzący się z siłownią atrybut odkryli nyscy archeolodzy z tamtejszego muzeum powiatowego podczas budowy budynku przy ul. Wałowej. W starożytnej Grecji używano podobnych ciężarków jako odważników. Ten… » więcej 2024-07-02, godz. 16:30, ROD - artykuły Nowe lokale biurowe dla organizacji pozarządowych w Opolu Dziesięć organizacji pozarządowych z Opola zyskało nową przestrzeń do prowadzenia swojej działalności. Miasto odświeżyło lokale na ostatnim piętrze kamienicy przy ul. Damrota 4 i przekazało je w użyczenie. Dla społeczników… » więcej 2024-07-01, godz. 16:15, ROD - artykuły Garbusy, buliki i ogórki w Luboszycach. "Dotknąłem w nim każdą część" Ponad 100 garbusów i busów typu 'bulik' i 'ogórek' zjechało na Opolszczyznę na doroczny zlot 'Łopolskie klimaty'. » więcej 2024-07-01, godz. 16:10, ROD - artykuły Sucho wszędzie... Pożary zbóż coraz bardziej niebezpieczne Wysokie temperatury w ostatnim tygodniu powodowały, że opolscy strażacy coraz częściej są wzywani do palącego się zboża. Przypomnijmy, tylko wczoraj (30.06) druhowie gasili ogromny pożar, który strawił ponad 20 hektarów upraw. » więcej 2024-06-28, godz. 16:10, ROD - artykuły Tu na razie jest... ale będzie piękny ogród w centrum Opola Zarośnięty i zaniedbany skwer w centrum Opola zmieniają w społeczny ogród. Przedstawiciele fundacji Human Doc i lokalni wolontariusze porządkują teren przy ul. Krakowskiej 41b. » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »