Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2022-01-28, 12:29 Autor: Marzena Śmierciak

Parafia w Radoszowach odzyska zabytkowy dzwon skonfiskowany przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej

Skonfiskowany przez III Rzeszę dzwon wróci do Polski. Zdjęcie ilustracyjne [pixabay.com]
Skonfiskowany przez III Rzeszę dzwon wróci do Polski. Zdjęcie ilustracyjne [pixabay.com]
Dzwonnica kościoła w Radoszowach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dzwonnica kościoła w Radoszowach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Po blisko 80 latach kościół pod wezwaniem św. Jadwigi w Radoszowach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim odzyska skradziony przez Niemców w czasie II wojny światowej zabytkowy dzwon pochodzący z XVII wieku.
Jedna z parafii w Gelsenkirchen, gdzie ostatecznie trafił skonfiskowany dzwon po zakończeniu działań wojennych, postanowiła zwrócić go prawowitemu właścicielowi. Proboszcz tamtejszej parafii w zeszłym tygodniu wysłał list do parafii w Radoszowach z informacją w tej sprawie. 

Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej Niemcy skonfiskowali około 100 tys. dzwonów kościelnych jako rezerwy metalu do celów zbrojeniowych. Większość z nich została przetopiona, a tylko około 16 tys. zachowało się i wróciło do swoich rodzinnych parafii.
Posłuchaj - autor Grzegorz Frankowski

Zobacz także

2022-05-19, godz. 16:15, RTT - artykuły Stan zagrożenia epidemicznego zamiast stanu epidemii. Jakie były dwa lata pandemii? Pierwszy przypadek COVID-19 w Polsce potwierdzono 4 marca 2020 roku. Na Opolszczyźnie pierwsze zakażenie koronawirusem opolski sanepid potwierdził 6 dni później. 16 maja tego roku po ponad dwóch latach odwołano stan epidemii w Pols… » więcej 2022-05-18, godz. 16:12, RTT - artykuły Kwietne dywany zostaną poddane naukowym analizom. Skąd wzięła się ta tradycja? Po wpisaniu tradycji tworzenia kwietnych dywanów przed procesją Bożego Ciała na Opolszczyźnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO, przyszedł czas na projekt badawczy. » więcej 2022-05-17, godz. 16:22, RTT - artykuły Mural Andrzeja Nowaka powstaje w Opolu Kolejna gwiazda polskiej sceny muzycznej będzie miała swój mural w stolicy regionu. Tym razem na jednej ze ścian przy ulicy Ściegiennego w Opolu pojawi się wizerunek Andrzeja Nowaka, założyciela zespołów TSA i Złe Psy. » więcej 2022-05-16, godz. 18:00, RTT - artykuły Kiedy tylko słyszą syreny, rzucają wszystko i biegną ratować ludzkie życie. Strażacy OSP przygotowali filmiki o swojej działalności Są zazwyczaj pierwsi na miejscu wypadku czy pożaru, działają na rzecz lokalnej społeczności, pomagają jej w trudnych sytuacjach, jak powódź, wichury, nawałnice. Mowa o strażakach ochotnikach, którzy mogli w konkursowych filmikach… » więcej 2022-05-16, godz. 16:08, RTT - artykuły Od dziś w Polsce nie ma już stanu epidemii. Obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego Po ponad dwóch latach obowiązującego w Polsce stanu stan epidemii koronawirusa dziś (16.05) został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »