Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2022-01-28, 12:29 Autor: Marzena Śmierciak

Parafia w Radoszowach odzyska zabytkowy dzwon skonfiskowany przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej

Skonfiskowany przez III Rzeszę dzwon wróci do Polski. Zdjęcie ilustracyjne [pixabay.com]
Skonfiskowany przez III Rzeszę dzwon wróci do Polski. Zdjęcie ilustracyjne [pixabay.com]
Dzwonnica kościoła w Radoszowach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dzwonnica kościoła w Radoszowach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Po blisko 80 latach kościół pod wezwaniem św. Jadwigi w Radoszowach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim odzyska skradziony przez Niemców w czasie II wojny światowej zabytkowy dzwon pochodzący z XVII wieku.
Jedna z parafii w Gelsenkirchen, gdzie ostatecznie trafił skonfiskowany dzwon po zakończeniu działań wojennych, postanowiła zwrócić go prawowitemu właścicielowi. Proboszcz tamtejszej parafii w zeszłym tygodniu wysłał list do parafii w Radoszowach z informacją w tej sprawie. 

Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej Niemcy skonfiskowali około 100 tys. dzwonów kościelnych jako rezerwy metalu do celów zbrojeniowych. Większość z nich została przetopiona, a tylko około 16 tys. zachowało się i wróciło do swoich rodzinnych parafii.
Posłuchaj - autor Grzegorz Frankowski

Zobacz także

2022-06-09, godz. 16:00, RTT - artykuły Wakacje 2022. Bułgaria i Turcja to najpopularniejsze kierunki. Kusi też Bałtyk Wakacje już za 2 tygodnie. Czas pomyśleć o letnim wypoczynku. Najpopularniejsze kierunki tegorocznych zagranicznych wyjazdów to Bułgaria, Turcja, Cypr i oczywiście Chorwacja - informują przedstawiciele opolskich biur podróży. Atrakcyjne… » więcej 2022-06-09, godz. 16:00, RTT - artykuły Wojna na Ukrainie. W Opolu powstało Centrum Integracji Cudzoziemców, wojewoda dziękuje ukraińskim wolontariuszom W stolicy regionu powstało nowe Centrum Integracji Cudzoziemców prowadzone przez fundację Human Doc. W placówce przy ul. Ozimskiej 8 każdy będzie mógł skorzystać z pomocy psychologicznej, pośrednictwa pracy czy warsztatów dla dzieci… » więcej 2022-06-08, godz. 16:00, RTT - artykuły Politechnika Opolską będzie współpracować z komandosami z Lublińca Politechnika Opolska rozpoczęła współpracę z komandosami z Lublińca. Ma to związek z powstającym na opolskiej uczelni kierunkiem 'Sport i bezpieczeństwo'. Instytucje podpisały specjalne porozumienie. Ma zapewnić wsparcie przy ofercie… » więcej 2022-06-08, godz. 16:00, RTT - artykuły 70 lat Radia Opole. Pracownicy rozgłośni odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Pracownicy Radia Opole odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę za wieloletnią służbę. Złote i srebrne medale trafiły do 18 osób. To dziennikarze, osoby związane z administracją czy też techniką. Uroczystość wręczenia odznaczeń… » więcej 2022-06-08, godz. 07:00, RTT - artykuły Gąsienice kuprówki rudnicy atakują mieszkańców Brońca w powiecie oleskim Kuprówka rudnica, gatunek motyla, a dokładniej gąsienice kuprówki zaatakowały drzewa i ludzi w niewielkim Brońcu koło Olesna. Owady oblepiły krzewy, drzewa, wchodzą do domów, a ludzie w kontakcie z owadem dostają podrażnienia skóry… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »