Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2021-08-18, 16:09 Autor: Marzena Śmierciak

W opolskich szkołach rośnie liczba dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Szkolne korytarze opustoszały na kolejne 2 miesiace [fot. Daniel Klimczak]
Szkolne korytarze opustoszały na kolejne 2 miesiace [fot. Daniel Klimczak]
Do opolskich szkół trafia coraz więcej dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jeszcze kilka lat temu takich uczniów rocznie diagnozowano kilkoro, teraz jest ich kilkudziesięcioro. Co ważne, dzieci te nie uczęszczają już tylko do szkół z oddziałami integracyjnymi, także do zwykłych.
Z czego wynika wzrost liczby dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu? Wynika to głównie szybszej i dokładniejszej diagnostyki. Specjaliści mają do tego lepsze narzędzia, większą wiedzę i doświadczenia. A o zaburzeniach ze spektrum autyzmu mówi się już teraz głośniej.

Szkoły jednak stoją przed wyzwaniem przyjęcia rosnącej liczby dzieci autystycznych. Placówki muszą zorganizować tzw. rewalidację, czyli zatrudnić fachowców do prowadzenia terapii, postarać się tez o odpowiednie warunki do nauki dla tych dzieci.
Posłuchaj -autorka Monika Matuszkiewicz

Zobacz także

2021-10-04, godz. 16:18, RTT - artykuły "Był pierwszym wielkim kolarzem na Opolszczyźnie, od niego wszystko się zaczęło". Wspomnienie Franciszka Surmińskiego Franciszek Surmiński, mistrz i legenda kolarstwa, zginął w wypadku samochodowym. Miał 86 lat. » więcej 2021-10-01, godz. 16:00, RTT - artykuły Małe uchatki na wybiegu. Kolejna atrakcja w opolskim zoo Po ponad 3 miesiącach pokazały się światu. Mowa o uchatkach, które od kilku dni możemy zobaczyć w basenie pokazowym w opolskim zoo. Młode na świat przyszły w czerwcu, ale dopiero teraz mogły zażyć kąpieli wśród odwiedzających… » więcej 2021-09-30, godz. 16:00, RTT - artykuły Ostatni dzień spisu powszechnego. Na Opolszczyźnie spisało się 98 procent gospodarstw domowych Dzisiaj (30.09) ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy, także dla osób, które na stałe mieszkają za granicą, a nadal są zameldowane w Polsce. » więcej 2021-09-30, godz. 16:00, RTT - artykuły Trójstronna umowa w sprawie walki z nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów Inspektorzy ochrony środowiska wspólnie z policją mają skuteczniej walczyć z mafiami śmieciowymi. To odpowiedź na rosnącą przestępczość związaną z nielegalnym transportem i składowaniem niebezpiecznych odpadów. Zyski z tego… » więcej 2021-09-29, godz. 16:00, RTT - artykuły Sukces lekarzy z opolskiego USK. Usunęli guza nerki Sukces lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Urolodzy i chirurdzy naczyniowi usunęli u pacjentki guza nerki z czopem nowotworowym blokującym żyłę główną dolną do wysokości przepony. To pierwszy taki zabieg w USK… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »