Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2021-06-29, 15:00 Autor: Marzena Śmierciak

Hrabia Andrzej czy Andreas Renard? Lingwistyczny spór o nazwę parku w Strzelcach Opolskich

Park miejski w Strzelcach Opolskich [fot. Błażej Duk]
Park miejski w Strzelcach Opolskich [fot. Błażej Duk]
Park miejski w Strzelcach Opolskich to prawie 200 hektarów zieleni. Do tej pory był nazywany po prostu parkiem. Radni chcą jednak, żeby nosił imię arystokraty, bez którego nie byłoby pałacu, parku ani rozwoju miasta i okolic.
Okazuje się, że jest z tym mały problem natury lingwistycznej. Problem, z którym radni borykają się od dłuższego czasu.

Nasza reporterka Agnieszka Pospiszyl próbowała ten problem wyjaśnić, a o genezę spytała Małgorzatę Kornagę z urzędu miejskiego.
Posłuchaj relacji - autor Agnieszka Pospiszyl

Zobacz także

2021-08-20, godz. 15:00, RTT - artykuły Zapomniane obrazy sprzed 300 lat odkryto w nyskiej bazylice Czasami do ważnych odkryć dochodzi na skutek niezaplanowanych działań. Taki splot przypadkowych zdarzeń pozwolił wydobyć na światło dzienne zabytkowe dzieła sztuki przechowywane w nyskiej bazylice. » więcej 2021-08-20, godz. 08:00, RTT - artykuły Postrzelenie młodego mieszkańca Nysy przez policjanta jednak zostanie zbadane przez sąd Na wokandę nyskiego sądu rejonowego jednak powróci sprawa Łukasza Śliwińskiego z Nysy. Mężczyzna w 2014 roku został postrzelony w płuco przez nyskiego policjanta. Według relacji funkcjonariusza, 22-letni wówczas mężczyzna chciał… » więcej 2021-08-19, godz. 18:00, RTT - artykuły Zamiast wyrzucać, lepiej oddać. W Komprachcicach "dają drugie życie" starym przedmiotom Zamiast wyrzucać, lepiej oddać komuś innemu, może mu się przyda. Z takiego założenia wyszli w Komprachcicach. » więcej 2021-08-19, godz. 14:20, RTT - artykuły Uciążliwy sąsiad w kamienicy w Kluczborku. Ma zasądzoną eksmisję, ale wyrok pozostaje na papierze Jak bardzo jeden sąsiad może utrudniać życie całej kamienicy? Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy jednego z budynków na kluczborskim Rynku. » więcej 2021-08-18, godz. 19:00, RTT - artykuły Mieszkańcy Ligoty Dolnej skarżą się na hałas z drogi i zabiegają o ekrany akustyczne Ciężarówka hamuje, ciężarówka rusza. Niemal przez całą dobę na taki hałas skazani są mieszkańcy części Ligoty Dolnej w gminie Kluczbork. Stało się tak w momencie zakończenia budowy obwodnicy miasta. » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »