Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2020-03-23, godz. 14:45, ROD - artykuły Chcą szyć maseczki, ale apelują o wsparcie w zdobyciu materiałów Na apel opolskich krawcowych o przyłączenie się do szycia maseczek ochronnych dla lekarzy i personelu medycznego w regionie odpowiedziało ponad 100 osób, które zasiadają przy maszynach. Do akcji dołączyły też zakłady tapicerskie… » więcej 2020-03-22, godz. 12:09, ROD - artykuły Zawieszono szczepienia dzieci. Rodzice są zaniepokojeni Opolskie przychodnie wstrzymały obowiązkowe szczepienia dla dzieci. Jest to zgodne z zaleceniem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, które w wydanym oświadczeniu poinformowało, że zawieszenie nie wynika z przeciwwskazań medycznych… » więcej 2020-03-22, godz. 12:03, ROD - artykuły Chwile grozy w opolskiej noclegowni. Przyszedł tam mężczyzna z objawami koronawirusa W czasie, kiedy wszyscy apelują o stosowanie się do społecznej kwarantanny i dołączenie do akcji #zostań w domu, pozostaje pytanie, co w związku z zapobieganiem epidemii koronawirusa mają zrobić osoby bezdomne. Za przykład może… » więcej 2020-03-20, godz. 15:45, ROD - artykuły "Nie koncertujemy, a podatki płacić musimy". Koronawirus bije po kieszeni także opolskich muzyków Koronawirus dotyka wiele dziedzin naszego życia, straty liczą biura turystyczne, przewozowe, bary, restauracje, punkty usługowe, ale także branża muzyczna. Nawet gwiazdy polskiej estrady podnoszą, że przez odwołane koncerty nie zarabiają… » więcej 2020-03-20, godz. 11:00, ROD - artykuły "Działka może poczekać". Specjaliści tłumaczą, czy w czasie pandemii można pracować w ogródku Zagrożenie koronawirusem zmieniło nasze dotychczasowe życie. Od kilku dni nie korzystamy z oferty kin, teatrów, czy niektórych sklepów. Inaczej niż dotychczas funkcjonują urzędy, a komunikacja publiczna znacząco ogranicza swoją… » więcej
453454455456457458459
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »