Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2020-03-25, godz. 14:30, ROD - artykuły Od piątku pracujący za granicą przy powrocie do kraju będą obowiązkowo kierowani na 14-dniową kwarantannę Zmiany gonią zmiany. Jeszcze nie przetrawiliśmy danych dot. ograniczenia wyjść z domów, zgromadzeń do dwóch osób, czy jazdy pustym autobusem, a tu już mamy nowe informacje. Od piątku osoby pracujące za granicą, które dotychczas… » więcej 2020-03-24, godz. 15:00, ROD - artykuły Czy sesje rady gminy, powiatu czy miasta w dobie pandemii są konieczne? Pandemia koronawirusa komplikuje funkcjonowanie gmin. Ich działalność utrudniają przepisy, które nie przystają do obecnej sytuacji. Dotyczy to m.in. ograniczonych możliwości natychmiastowej reakcji na to, co się dzieje. » więcej 2020-03-24, godz. 14:45, ROD - artykuły To nie jest czas na leczenie kaszlu palacza! Farmaceuci zalecają ograniczenie wizyt w aptekach „Ograniczmy wizyty do minimum i kupujmy tylko najpotrzebniejsze leki”  - apelują opolscy aptekarze. Choć na razie medykamentów nie brakuje, to jednak wszyscy musimy w obliczu pandemii, do ich zakupów podejść rozsądnie i odpowiedzialnie… » więcej 2020-03-24, godz. 14:30, ROD - artykuły Edukacja po nowemu. Od jutra możliwe klasówki, oceny. Trzeba realizować podstawę programową Początkowo szkoły, ale też przedszkola i żłobki miały być nieczynne do 25 marca, okres ten przedłużono do Świąt Wielkanocnych. mamy stan epidemii. Mamy sytuacje nadzwyczajną ale - uczniowie i rodzice uczyć się trzeba. » więcej 2020-03-23, godz. 15:00, ROD - artykuły Regionalne "tarcze antykryzysowe" w przygotowaniu. Samorządowcy mają swoje pomysły W Warszawie obradowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego, zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Tematem oczywiście była tarcza antykryzysowa, czyli pakiet rozwiązań, który ma uchronić kraj przed skutkami epidemii koronawirusa. Przewiduje… » więcej
452453454455456457458
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »