Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2020-06-11, godz. 12:51, ROD - artykuły Problem z wodą w gminie Bierawa. W wyniku awarii studni mieszkańcy dwóch miejscowości nie mogą pić "kranówki" Od kilku dni mieszkańcy dwóch miejscowości w gminie Bierawa po wodę muszą chodzić do beczkowozu. Choć ich krany nie są suche, to płynie z nich mętna, żółta ciecz. Powodem jest duża awaria studni. » więcej 2020-06-10, godz. 15:24, ROD - artykuły Były radość i łzy wzruszenia. Stal Nysa wraca do siatkarskiej elity Na ten moment nyscy kibice czekali aż 15 lat. Siatkarska Stal powróci na parkiety najwyższej klasy rozgrywkowej. Po doskonałym wyniku w fazie zasadniczej zaplecza PlusLigi i pozytywnym przejściu audytu rada nadzorcza PLS podczas uroczystego… » więcej 2020-06-10, godz. 08:15, ROD - artykuły Opolskie przychodnie wciąż "zamrożone". Pacjentom udzielane są przede wszystkim teleporady W ramach 'odmrażania' kolejnych sektorów gospodarki możemy już iść do fryzjera, kosmetyczki czy na siłownię. Tymczasem opolskie przychodnie nadal udzielają w większości przypadków teleporad. Pacjenci są przyjmowani w gabinetach… » więcej 2020-06-09, godz. 15:17, ROD - artykuły Maturzyści zmierzyli się dziś z królową nauk. "Było dosyć trudno, a zadania skomplikowane, dużo liczenia i funkcji liniowych" Wczoraj (08.06) - język polski, dziś (09.06) - królowa nauk. Maturzyści w drugim dniu egzaminów zamykających edukację w szkołach średnich rozwiązywali zadania z matematyki na poziomie podstawowym. Nierówności kwadratowe, funkcje… » więcej 2020-06-08, godz. 15:00, ROD - artykuły "Odmrażanie" szpitala w Kędzierzynie-Koźlu ruszyło W miniony piątek późnym wieczorem pojawiła się informacja, że jednoimienny szpital zakaźny z Kędzierzyna-Koźla zostanie w części przekształcony w szpital wielospecjalistyczny, tak jak to miało miejsce przed pandemią. » więcej
430431432433434435436
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »